Alergie z zimě?

Někteří alergici s úlevou vítají zimní měsíce, protože si na delší dobu od svých potíží oddechnou, ale pro druhé toto období představuje boj s roztoči a plísněmi. Začátek topné sezóny s sebou totiž přináší nárůst koncentrace roztočů, jednoho z nejčastějších původců alergie a také vysoký výskyt plísní, kterým teplo a vlhko rovněž vyhovuje. 

obr-kasel-wavebreak-media

Ovšem ani ti, kteří byli doposud alergičtí pouze na pyly, také nemají důvod k radosti. Zanedbání celoroční léčby alergického zánětu, který doutná v jejich těle, může vést k senzibilizaci na další a další alergeny, tedy i na roztoče a plísně.

Roztoči jsou mikroskopičtí živočichové, kteří se začínají vyvíjet začátkem teplého a vlhkého počasí a nejvíce se jim daří při teplotě 20-30 ºC. Protože se živí částečkami lidské odumřelé kůže, najdeme je především v matracích, lůžkovinách nebo v kobercích (bývá jich až 100x více v ložnicích než v obývacích pokojích). Sami roztoči však alergizující nejsou, alergeny jsou jejich výměšky, které se mísí s prachem a následně se dostávají do našeho dýchacího systému.

Abyste koncentraci roztočů ve vašich obydlích snížili, doporučuje se často větrat, lůžkoviny vynášet na vzduch a častěji je prát v horké vodě. Matraci byste měli častěji vysávat. Efektivní je používat čističky vzduchu nebo aplikovat roztoky proti roztočům.

Dalším nebezpečím jsou již zmiňované plísně, kterým se daří hlavně ve starých domech a chalupách, v koupelnách nebo v kuchyních. Nedávno dokonce vědci z Manchesterské univerzity objevili druhy plísní žijící v polštářích, živící se, stejně jako roztoči, šupinkami lidské kůže nebo výkaly roztočů. Navíc vědci v polštářích objevili také plísně, které se jinak vyskytovaly pouze na vlhkých zdech.

Opatření při alergii na plísně jsou částečně podobná jako u roztočů. Nejdůležitějším faktorem je větrání domácího prostředí a zamezení vlhka. Nevhodné jsou tapety, pod kterými se plísně mohou vyskytovat a vyplatí se kontrolovat také půdu v květináčích a nenechávat v domácnosti zbytky potravin.

Odborníci však radí, pokud máte pocit, že právě vás trápí alergie na podzim či v zimě, nečekejte a navštivte alergologa. Na podzim se vyšetřují jednak prick testy, a jednak specifické IgE protilátky z krve. Následná léčba se pak řídí podle naměřených hodnot a potíží pacienta. Léky se užívají v různých formách, např. ve formě masti, kapek nebo celých tablet. V současné době mají velký ohlas moderní antihistaminika, tedy léky, které mají prodlouženou dobu účinku, nepronikají do nervové soustavy a zpravidla nemají žádné vedlejší účinky.