Autosedačka – pro klid i bezpečí

Vajíčko, sedačka, podsedák, i tak by se dalo stručně charakterizovat bezpečné sezení dětí v automobilu v průběhu jeho vývoje. Dnes naštěstí už opravdu neexistují hazardéři, kteří by pro bezpečnost svého dítě během jízdy ve vozidle nepoužili odpovídající autosedačku.

000367

Vajíčko

Do prvního roku dítěte používají dnešní rodiče čím dál častěji tzv. „vajíčko“. Snadno se upevňuje a také přenáší. Vždyť je to ve skutečnosti takový koš na miminko. Výhodou je, že si jej matka může umístit na sedák spolujezdce, takže má i během řízení možnost určitého očního kontaktu s miminkem. Velikostně se tento druh autosedačky může lišit, a tak snadno koupíte vajíčko, které už v půl roce bude sotva velikostně dostačovat, zatímco v jiném druhu pohodlně přepravíte i roční dítě. Vajíčko dítěti nabízí tzv. polosed, protože dítě nejméně do devíti měsíců věku nikdy neposazujeme vzpřímeně. Při upevňování vajíčka na přední sedák nikdy nesmíme zapomenout deaktivovat airbag. Vajíčka se obvykle upevňují proti směru jízdy. Je to vhodnější nejen pro lepší bezpečnost, ale i pro děti trpící kinetózou.

Autosedačka

Teprve ve věku okolo prvního roku má dítě už silné postulární svalstvo, které je zodpovědné za správné vzpřímené držení těla, dítě samo sedí. Je to období vhodné pro přechod na větší velikost. Sedačka se poutá pevně k sedadlu a dítě má k dispozici vlastní popruhy. Sedačku většina z nás usazuje na zadní sedadlo za spolujezdcem. Dítěti tím umožníme nejen pohodlný pohled ven z vozidla, ale při pohledu vlevo i na rodiče – řidiče.

Tento typ autosedačky většinou dítěti vydrží tak do čtyř let, potom nachází ta správná doba na výměnu za větší. Pro výměnu platí dvě základní kriteria: váhový limit a výška dítěte. Hlava by nikdy neměla přesahovat bočnice autosedačky a to samé platí i pro uchycení popruhů v sedačce, kdy by ramena neměla být výš než je jejich uchycení. Jen málokdo si uvědomí, jak je při nárazu ohrožený například krk dítěte. Při čelním nárazu jde hlava dopředu, a zatímco dospělému v poranění krku zabrání airbag, dítě tuto možnost nemá.

Při nákupu musíme přihlížet i na velikost dítěte. Některé děti rostou rychleji a i to ovlivňuje správnou volbu autosedačky. Při jejím osazení dbáme na to, aby dítě mohlo o něco opřít nohy. I když na to řada moderních autosedaček už pamatuje a standardně se k nim dodávají nastavitelné opěrky pro nohy, u některých je ještě nenajdeme. Není dobré, když nohy při jízdě visí, nemusí se dobře prokrvovat. Při nákupu sedačky dbáme i na kvalitní provedení popruhů na ramínkách dítěte. Musí být měkce podložené, při usazení dítěte nesmí být povolené a musí přiléhat po celé ploše těla.

Jako dobrý tip můžeme na zadní část předního sedadla pověsit různé hračky, se kterými se dítě během jízdy zabaví. Odvádí to pozornost od nudné jízdy.

Ještě větší autosedačka a podsedák

I z této autosedačky dítě vyroste a je na čase koupit autosedačku větší. Ta na rozdíl od předchozí, která dítě poutala pětibodovým systémem, ho drží už jen bezpečnostním pásem přes jedno rameno. Koupi této autosedačky neuspěchejme. Je-li dítě drobnější, i když by věkem odpovídalo, může při nárazu z autosedačky vyklouznout. Při koupi si vyzkoušíme, zda není pás veden v přílišné blízkosti krku (mohlo by se v případě nárazu uškrtit). Neměl by vést ani přes ramenní kloub. Jeho spodní část pak musí obepínat pánev.

Při koupi větší autosedačky často narazíme na sedačky tzv. „dvě v jednom“. Protože jde o příliš velké váhové rozpětí, je to vždy o kompromisním řešení. V každé fázi dětského vývoje jsou autosedačky přizpůsobovány držení těla a proporcím, takže jednotlivé typy poskytují větší bezpečnost.

Zákon praví, že když má dítě výšku 150 cm nebo váží-li 36 kg, už nemusí používat autosedačku. Mnoho dětí se do autosedačky již nevejde, ale když si sedne na obyčejný sedák auta, jde mu pás příliš vysoko a v blízkosti krku. Ne každý automobil má nastavitelná zadní sedadla a pásy. Možná bude potomek protestovat, ale pokud mu pásy nejdou doopravdy až přes ramena a pás se neposouvá ke krku, má použití podsedáku své opodstatnění. Teprve až trochu povyroste, můžeme podsedák umístit definitivně na polici v garáži.

Fatální omyly

Pozor: už náraz při rychlosti okolo 15 kilometrů může pro nepřipoutané malé dítě skončit fatálně. Přesto můžeme stále zahlédnout v silničním provozu maminku, jak si na zadním sedadle hoví s dítětem v náručí v domnění, že ho při případném nárazu bezpečně udrží. Je to jeden z největších omylů. Musela by totiž mít vlastnosti Supermana. Neuvědomuje si, že při nárazu v rychlosti okolo 50 kilometrů, a to je ve městě povolená rychlost, díky síle a přetížení váží dítě v tom okamžiku asi 300 kg a matce prostě vyletí z náručí.

Totéž platí i v případě, když se matka připoutá s dítětem na klíně jedním pásem. Může ho doslova rozmačkat nebo uškrtit.

Mnoho z nás vozí na zadním okně doslova sbírku předmětů, ale i děti si tam odkládají své hračky. Při nárazu se z těchto roztomilých drobnůstek stávají kameny vržené prakem, způsobující těžká zranění hlavy, a to nejen u přepravovaných dětí.

Děti milují stání mezi předními sedadly, či si rády hrají na zadním sedadle zády proti směru jízdy. Prudké brzdění či dokonce náraz je obvykle vymrští proti čelnímu sklu a následky bývají fatální. Jen doufáme, že rodiče ani ve snu nenapadne dítě vozit mimo autosedačku!

Naše tipy

Tradiční německá značka  Storchenmühle nabízí

Starlight SP je osvědčená autosedačka pro váhovou kategorii 9-36 kg. Vyznačuje se snadným poutáním 

do každého vozu a roste s dítětem (má pět výškových poloh pro hlavu). Poskytuje ochranu páteře, ramen, hlavy a odpočinkovou polohu pro spánek. K dostání v osmi elegantních barevných kombinacích. Použity jsou příjemné potahové materiály a je možné dokoupit i letní potah.