Desatero, jak být šťastný

Stále hledáte magickou odpověď na otázku, jak být šťastný? Napadlo vás se zeptat dětí? Linka bezpečí shrnula odpovědi od 500 malých hlav, které hned měly jasno!

Děti jsou šťastné, pokud tráví čas s rodinou. Cítí se totiž bezpečně, milovaně, jako součást celku. Společné rodinné chvíle upevňují vzájemné vazby a sbližují. Jen díky nim vám zůstanou hezké vzpomínky, které povstanou jako bojovníci ve chvílích smutku a utiší duši.
2. rada: Pečujte o zdraví
Zdraví si děti váží stejnou měrou jako času s rodinou. Ačkoliv díky svému nízkému věku nemarodí tak často jako starší lidé, neznamená to, že důležitost pevného zdraví nevnímají. Naopak, děti jsou velmi schopné vycítit bolest nebo únavu dospělého a sdílet tyto prožitky.
3. rada: Se svými problémy se svěřte
Děti moc dobře vědí, že sdílení je základ štěstí. Se svými problémy se proto rády svěřují. Nepodceňujte jejich trápení, prožívají je stejně intenzivně jako vy, i když vám mohou připadat malicherná. Vzpomínáte, jak silná vám připadala první platonická láska? Svěřte se, naslouchejte, nesuďte, vytvoříte tím pouto důvěry a blízkosti.
4. rada: Dělejte to, co vás baví
Děti nejsou zatížené zodpovědností, ze které pramení naše úzkosti a strachy. Přesto lze tuto radu ve svém životě uplatnit v každodenních momentech. Je v pořádku, že vnímáte změnu práce jako komplikovanou. Začněte maličkostmi. Připravte si kávu svým oblíbeným způsobem, začněte hrát na klavír, tancujte při přípravě večeře. Co baví vás?
5. rada: Hrajte si
Mnoho z nás si vzpomene na okamžiky štěstí, ve kterých jsme se ocitali při hraní jako děti. Vnímali jsme pouze svět hry, jako kdyby nic kolem neexistovalo. S hračkami ovšem svět her nekončí. Dětskou hravou duši v sobě stále máte, proč jste ji potlačili? Kupte si třeba barevné ponožky nebo svetr s jelenem, pobaví vás to.
6. rada: Plňte si své sny
Jaký sen jste měli jako malí? Jaké sny máte teď? Hledejte cesty, jak si je splnit. Plánujte čas, pokud máte pocit, že jej máte málo. Nadchněte své okolí. Vyrazte za svými sny, sdílejte, vzpomínejte. Děti vědí, jak získat štěstí, poslouchejte je.
7. rada: Přitulte se
Kontakt s druhým beze slov je jedním z nejhezčích momentů, které můžete sdílet a prožívat. Děti se rády tulí, dospělí přeci také, nebo to snad zapomněli? Obejměte svého partnera, pohlaďte své děti, mazlete se se svým domácím mazlíčkem, budete šťastnější.
8. rada: Podporujte se
Děti často slýchávají slova podpory, která se mohou v průběhu let neslyšně vytratit. Opak je pravdou, slova se nevytrácejí, zůstávají jen nevyřčená. Pochvalte druhé, pokud jsou šikovní. Nahlas oceňte vlastnosti, které se vám na dětech, přátelích nebo protějšku líbí. Zkusili jste někdy nezištně zalichotit cizímu člověku na ulici? Stojí to za to.
9. rada: Buďte s kamarády
Stýkejte se s lidmi, kteří vás mají rádi. Tito lidé vám totiž dodají energii, porozumí vám, rozesmějí vás. Naplánujte si s nimi oběd, odpolední kávu nebo večeři. Zvedněte telefon a zavolejte jim, jak se mají. Kamarádi pro nás byli vždy důležití, v dospělosti se na tom nic nemění.
10. rada: Pomozte někomu
Pomoc druhému je krásnou, čistou věcí, která zanechává v srdci pocit štěstí a naplnění. Pomáhejte v maličkostech. Pomozte partnerce do kabátu, uvolněte mamince s dítětem místo v tramvaji, zkuste druhého uklidnit. Zeptali jste se někdy někoho: „Jak ti mohu pomoci, aby ses cítil/a dobře?“
Více rad od dětí se dozvíte na www.cojestesti.cz