(Ne)známá fluoridace

Období spojené s narozením potomka je pro maminky krásné, ale zároveň náročné. Zaslouží si proto tu nejlepší péči. Nezapomínejte při ní ani na chrup, který se musí v těhotenství vypořádat s následky zvýšeného dávivého reflexu i měnících se chutí, a tedy stálým střídáním sladkých a kyselých jídel. Po porodu pak hraje nezanedbatelnou roli častější únava maminek, která vede ke zhoršení péče o zuby, jež si v tomto období zaslouží nadstandard. Třeba v podobě fluoridace.

Systémová fluoridace, kdy je fluorid přidáván například do pitné vody, je u nás již minulostí. V současné době si při péči o dutinu ústní získala oblibu především místní neboli lokální fluoridace. Jejím cílem je dostat do povrchových vrstev skloviny dostatečné množství fluoridů, které přispívají k lepší odolnosti zubů proti kyselinám vytvářeným bakteriemi zubního plaku a zároveň zpomalují metabolismus a množení těchto bakterií. A co jste o fluoridaci možná nevěděli?

1. Může vyléčit počínající zubní kaz
Na počátku zubního kazu stojí bakterie zubního plaku, které se usazují především v místech, která se špatně čistí. Při zpracovávání cukrů produkují tyto bakterie agresivní kyseliny způsobující úbytek minerálů v tvrdé zubní tkáni. Prvním projevem vznikajícího zubního kazu je tak demineralizace, jež na první pohled vypadá jako bílá skvrna na zubu. Pokud v této fázi dojde k remineralizaci, k níž přispívá například fluoridace, můžete počínající zubní kaz vyléčit.

2. Nenahrazuje čištění zubů
Nejdůležitější roli při prevenci zubního kazu má pravidelná každodenní hygiena, především tedy správné čištění zubů. Fluoridy jsou navíc součástí složení naprosté většiny zubních past. Intenzivnější lokální fluoridace je účinným a vhodným doplněním správné péče o váš chrup. Platí přitom, že byste si i před fluoridací měli zuby nejdříve důkladně vyčistit, aby fluoridační gel mohl co nejlépe proniknout do zubní skloviny.

3. Lze ji snadno aplikovat i doma
Lokální fluoridaci máme často spojenou s ordinací zubního lékaře. Existují však i přípravky vhodné pro domácí použití. Patří k nim léčivý přípravek elmex® gelée, zubní gel, který obsahuje až 10× vyšší množství fluoridů než běžná zubní pasta. Představuje tak prevenci vzniku zubního kazu a díky svým účinkům navíc léčí počínající zubní kaz. Vhodný je pro děti od šesti let a dospělé a pořídit jej můžete pouze v lékárnách, a to bez lékařského předpisu. Více informací najdete na www.elmex-gelee.cz.

Elmex® gelée, zubní gel, je lék k použití v dutině ústní. Obsahuje léčivé látky: směs aminfluoridů a fluorid sodný. Čtěte pečlivě příbalovou informaci!