Jak obléci miminko?

Jak dostat miminko do dupaček? Vždyť vypadá tak křehce! Slibujeme: dokážete to! Něžně, trpělivě a s několika malými triky…

000190

Natáhnout a vykasat

Ženy znají tento problém s jemnými punčochovými kalhotami: natáhneme-li je jako obyčejné kalhoty, noha se zachytí a začnou utíkat oka. Trik: Punčochu nejprve shrnout a teprve pak natáhnout. Stejný princip pomůže také u miminek, jinak zůstanou pořád trčet v rukávech a nohavicích. Takže roztáhnout, nabrat, rychle obléknout – a pak v klidu pěkně uhladit. Také svetříky nejlépe vykasat oběma rukama, které do široka roztahují otvor na hlavičku, pak už jen rychle přetáhnout. Tak nebude mít dítě nikdy pocit, že vězí v jakémsi tmavém pytli, který se natahuje přes jeho hlavu.

Dobrá nálada díky teplu

Dobře oblečená a zabalená miminka se cítí dobře i venku na studeném vzduchu. Při oblékání a svlékání však nic nesnášejí tak špatně jako právě chlad a studené prostory. Proto teplá měkká podložka a teplota místnosti 23 až 24 stupně (nebo tepelná lampa nad přebalovacím stolem) jsou nejlepšími předpoklady pro to, aby se miminko cítilo dobře. A také předpokladem toho, aby se z oblékání a svlékání stal pěkný rituál a nikoliv každodenní hodina křiku.

Láskyplná oblékací hra

Obzvlášť dobře to proběhne, když při oblékání nespěcháte, ale vše děláte pozvolna a hravě. Miminka mají ráda, když je maminka či tatínek trochu zabaví, hladí nebo šimrá. A samozřejmě, když si přitom s nimi neustále povídají.

Varianta na klíně

Ideální je oblékat novorozence vleže, hlavně proto, že až do čtvrtého měsíce samo ještě neudrží hlavičku. Pak to můžete zkusit také vsedě. Právě na klíně lze miminko často držet lépe, a má mnohem více možností přitom „pomáhat“, třeba že zvedne ručičky nahoru. Kalhotky a pleny se ale přesto nadále nejjednodušeji vyměňují vleže.

Vyjít vstříc

Vesty a bundy jsou často příliš tuhé a nepoddajné, abyste je dokázali jen tak jednoduše v ruce shrnout. Zato mají pěkně široké rukávy: dostatek místa k protažení naší ruky zespoda do rukávu. Ruka projde nahoře, uchopí ruku miminka a protáhne jeho paži rukávem, přičemž vlastní ruku zase opatrně vytáhneme.

SE SPRÁVNÝM VÝBĚREM OBLEČENÍ TO PŮJDE SNÁZE:

■ Druky na ramenou bavlněných košilek a na dětských body, plus strečové materiály: Dopřejte sobě i miminku vše, co vám usnadní oblékání přes velkou hlavičku miminka.

■ Náplety na dětských ponožkách vypadají sice roztomile, ale často se zařezávají do baculatých nožiček. Dobré dětské ponožky nejsou proto od kotníku nahoru střiženy rovně, ale přizpůsobují se kulatým lýtkům.

■ Oblečení pletené s velkými oky není optimální, protože malé prstíky se neustále zachytávají za oka.

■ Jestliže se rozhodnete pro dupačky bez chodidel, má to hned dvě přednosti: Snadno se naberou a obléknou – a miminko je může nosit déle.