Jak pečovat v létě nejen o aknózní pleť

Jakmile přijdete domů z bazénu či od moře, kde jste celý den vystaveni sluníčku a chlorované nebo mořské vodě, asi byste se nejraději naložili do vany plné oleje až po konečky vlasů, abyste se pořádně promastili. Kůže a pleť si samy řeknou o speciální péči, kterou byste jim během léta měli dát.

slunce 35534688_m

Opalování – vybírejte vhodné přípravky
V první řadě je nutné si ujasnit, jaký máte typ pokožky. Pozná se to podle toho, jak vaše kůže obvykle vypadá poté, co se hodinu procházíte na poledním sluníčku v prvních letních měsících. Zrudne a neopálí se? Pak se vaše přirozená ochrana kůže pohybuje mezi 5-10 minutami. Vybavte se ochranným krémem 50+.
Jestliže vaše pleť na sluníčku zrudne, ale opálí se, můžete pobýt na slunci bez ochrany 10-20 minut. Vybavte se vysokou ochranou SPF 30. Pokud vaše kůže na slunci někdy zrudne, ale většinou se opálí bez problémů, můžete si dovolit pobývat na slunci bez ochrany 30 minut – používejte SPF 20.
„Kromě čísel na obalu krému se také zajímejte o to, jaká je textura ochranného prostředku. Pro mastnou pleť jsou vhodné lehké krémové základy nebo emulze ve spreji, suchá pleť snese matnější krém nebo olej a pro muže se do ochlupených partií hodí gel. Osoby s mastnou pletí se sklonem s akné ocení tzv. fluidní masťové základy, jež se dobře roztírají, jsou lehké konzistence a kůži zbytečně nezatěžují dalším maštěním,“ vysvětluje přední česká kožní lékařka doc. MUDr. Monika Arenbergerová v rámci projektu atakujakne.cz.

Jak funguje olivový olej?
Potírání olivovým olejem má dobrý hydratační efekt, ale před slunečními paprsky nás neochrání. Je tedy lepší ho používat večer po opalování, aby se kůže zvláčnila a nepřesušila. Olivový olej však v jižních oblastech nestačí ani tehdy, když je pod mrakem a my máme pocit, že sluníčko neopaluje. Mraky totiž propouští UVA spektrum.

Zlepšuje slunce akné?
Zánětlivé projevy, jakými jsou např. podebrané pupínky s příměsí hnisu a nežidů, může slunce aktivně tlumit. Nicméně na akné s převahou komed, neboli uhříků a rozšířených pórů, může mít negativní vliv. UV záření totiž způsobuje zesílení rohové vrstvy kůže s následným ucpáváním vývodů mazových žláz. Měli bychom proto používat ochranné krémy. Zabrání nejen spálení pokožky, ale i ošklivé hyperpigmentaci, která přidává na věku.
Respekt ze sluníčka by měli mít všichni, kteří mají akné geneticky zakódované. Dlouhodobé opalování totiž může v těle sklony k akné probudit a odstartovat aknózní projevy.
„Pupínky se mohou objevit už za pár dnů, ale klidně až po měsících, je to různé. Proces zesilování rohové vrstvy je postupný. Může vzniknout po týdnu až měsíci působení záření. Může se ještě zesílit používáním méně kvalitních opalovacích krémů, které také mohou mít komedogenní účinky, což znamená, že napomáhají ucpávání pórů,“ vysvětluje paní docentka.
Obezřetní buďte i kvůli vlhku, protože může dojít k přemnožení kožních bakterií a rozšíření zánětu do okolí. V tomto případě používejte na pleť speciální čisticí produkty (gely, vody) určené na problematickou mastnou pleť. Dobrou službu udělá i Jarishův roztok (kombinace kyseliny borité s glycerinem rozpuštěné v demineralizované vodě), který v podobě obkladů dokáže kůži účinně vysušit.

Zaměřte se i na stravu
Možná, že jste slyšeli, že čokoláda zhoršuje stav pleti. To však nikdy nebylo vědecky prokázáno. Přesto jsou některé potraviny, které bychom neměli s ohledem na naši pokožku často konzumovat. Asi tušíte, že se jedná o nadměrně kořeněná a příliš mastná jídla. Pleti samozřejmě neprospívá ani kouření a konzumace alkoholu.
Naopak příznivě působí vyvážená strava bohatá na antioxidanty, kde je dostatečné množství ovoce a zeleniny. Příkladem je betakarotén v přirozené podobě – mrkev, paprika, rajčata, špenát či brokolice. Z minerálů stojí za zmínku zinek, který hraje jednu z hlavních rolí zodpovědných za stav naší pleti.