Kouzelné slůvko hygiena…

Už vás někdy napadlo, jak často se prohřešíte během dne proti základům hygieny? Nabízíme vám malý test:

1. Určitě si myjete ruce několikrát denně – po příchodu domů, před jídlem či návratu z toalety. Ruce si myjete mýdlem nejméně půl minuty až po zápěstí. Při mytí si sundáváte prstýnky a hodinky a při večerním mytí nezapomínáte ani na vyčištění prostor za nehty malým kartáčkem.

2. Mnohdy se během dne nevyhnete použití veřejných toalet. Důkladně jste si umyli ruce osušili a vzápětí pevně sevřeli kliku a otevřeli si dveře. Ale to nevadí, protože vzápětí jste si ruce otřeli jednorázovým vlhčeným ubrouskem.

3. Během cesty městskou dopravou jste se sice drželi madla bez rukavic, ale dali jste si pozor, abyste si nemnuli např. oči či nos. Víte totiž, že oči, nosní a ústní sliznice jsou pro viry a bakterie vstupní bránou do vašeho těla.

4. Po příchodu domů automaticky neodkládáte kabelku či nákupní tašku rovnou na kuchyňský pult nebo stůl. A jak je to se školní aktovkou dětí? Ty byly během dne na podlaze stoprocentně.

5. Určitě sami používáte a i své dítě jste naučili používat tzv. „kašlací“ ruku. To znamená, při kašli či kýchnutí používáte např. svou levou ruku, pravá zůstává na podání ruky či na držení se v městské dopravě.

Výsledek testu: Pokud jste na všech pět bodů odpověděli kladně, patříte mezi ty, kteří znají a dodržují zásady hygieny. Jedno či dvě zaváhání nevadí, ale při třech už byste se měli nad sebou zamyslet. Nakonec ani vaše imunita není všemocná!