50 let na Měsíci

V sobotu 20. července bylo přesně 50 let od přistání člověka na Měsíci. Vydejte se společně s dětmi do pražského planetária a Štefánikovy hvězdárny a oslavte toto výročí stylově. Planetum, největší česká vesmírná platforma svého druhu, připravilo k této příležitosti světově unikátní výstavy.

V kůži astronauta
Kosmická loď Apollo 11 odstartovala ze Země 16. července 1969. Po třech dnech letu zakotvila na oběžné dráze Měsíce a 20. července sestoupili Buzz Aldrin a Niel Armstrong v lunárním modulu na povrch Měsíce. Návštěvníci pražského planetária si budou moci tuto část historie připomenout v rámci výstavy 50 let na Měsíci. Její součástí je i lunární modul Eagle, který bude návštěvníkům otevřen i zevnitř. Na vlastní kůži tak bude možné vyzkoušet si podmínky, v nichž lidé cestovali na Měsíc. Exponát vystavený v planetáriu je reálným modelem lunárního modulu Eagle v měřítku 1:1.
Dotek měsíční horniny
Štefánikova hvězdárna na Petříně, to je na světě jediné místo, kde se mohou návštěvníci dotknout Měsíce. Ve čtvrtek 4. července se tu otevírají dveře výstavy s názvem 50 let na Měsíci, jejíž součástí jsou měsíční horniny. Ty nebudou vystaveny za žádným sklem, naopak, lidé se jich budou moci dotýkat. Žádný návštěvník petřínské výstavy se tak Měsíci neocitne blíže.
Více informací na www.planetum.cz.