Kreslířské umění Václava Hollara

Slavný Hollarův Pohled na Prahu zná snad každý. Najdeme ho téměř ve všech publikacích věnovaných pražské historii. Ale že byl stejně vynikající kreslíř, ví už málokdo.

Václav Hollar se v roce 1607 narodil v Praze do rodiny vysokého císařského úředníka, jeho otec byl depozitorem českých zemských desek a patřil k nižší šlechtě a tak měl původně pokračovat v otcových šlépějích jako právník. Osud tomu však chtěl jinak. Mladý Hollar se paradoxně díky otcovi a také švagrovi jeho strýce Pavla Arentina, který byl významných kartografem a autorem třetí nejstarší mapy Čech měl možnost seznámit se se sbírkami císaře Rudolfa. Z té doby pochází i jeho rytecké umělecké začátky pod vedením Aegidia Sadelera, grafika působícího v Praze. Nevíme však, který důvod převažoval v jeho odchodu do ciziny v roce 1627 (zda to byly důvody náboženské, politické nebo spíše existenciální).
Setkání s umělci a především grafiky ovlivnilo celý jeho život. I to je důvod, že byl doposud obvykle prezentován jako grafik a jeho kreslířská tvorba byla upozaděna.
Kurátorka Alena Volrábová touto zcela unikátní a výjimečnou expozicí tak splácí mnohaletý dluh a Hollara představuje především jako vynikajícího kreslíře. Na výstavě najdete řadu špičkových děl zapůjčených z majetku NG a významných evropských sbírek. Nechybí pro srovnání i několik grafických listů a kreseb jeho současníků, například Matthae Meriana, Lamberta Dommera, ale i Rembrandta van Rijn a dlužno poznamenat, že i zde je Václav Hollar zcela rovnocenný partner.
Výstava je s ohledem na citlivost vystavených kreseb bohužel časově omezena a končí 23. února 2020.

Národní galerie Praha, Palác Kinských, Staroměstské náměstí

Na obr.: Pohled na Prahu ze svahu Petřína z roku 1636 (tmavošedé pero, kolorováno transparentními barvami, formát 121 x 560 mm – výřez)