Nenechte si ujít prodloužení výstavy ZENGA – japonské zenové obrazy ze sbírky Kaeru-an

Už od května představuje Národní galerie Praha výstavu ZENGA – unikátní japonské zenové malby a kaligrafie
ze sbírky Kaeru-an. 6. září letošního roku došlo k obměně děl a pro velký úspěch také k prodloužení výstavy až do 4. prosince.

Vzhledem k citlivosti tušové malby na světlo budou od 6. září dosud vystavené svitky nahrazeny dalšími vzácnými díly ze 17. až 20. století. Návštěvníci se mohou mimo jiné těšit na portrét zenového patriarchy Darumy, který štětcem a tuší namaloval slavný mistr Hakuin Ekaku (1685-1769), na krajinomalbu mnišky Rengecu Ótagaki (1791-1875), jejíž čajová keramika je rovněž součástí výstavy, na kaligrafii znaků Pouhé nic od Tecugena Dókóa (1630-1682) či na Zenový kruh Nakagawy Sóena (1907-1984). Odtajněna bude rovněž dosud odvrácená strana Zenové vázy od Inaby Šindena (1906-1986).
Díla zenové malby a kaligrafie se vyznačují stylovou čistotou a tvarovou úsporností. Spolu s audio prvky – tóny flétny šakuhači, zvuky zurčícího vodopádu nebo žabího kvákání a meditačními zónami – vytvářejí
v Salmovském paláci na Hradčanském náměstí jedinečný prostor pro chvíle zklidnění.
Výstava ZENGA – japonské zenové obrazy ze sbírky Kaeru-an bude otevřena v Salmovském paláci na Hradčanském náměstí do 4. prosince 2022.
Více informací naleznete na www.ngprague.cz