Umění dlouhého století

Nově otevřená expozice Národní galerie se snaží mapovat období let 1796 až 1918 a zcela záměrně propojuje domácí umění se zahraničním.

Vystavený soubor 450 děl od 150 autorů na rozdíl od obdobně koncipovaných neobsahuje žádnou zápůjčku z jiných galerií či muzeí. Jen se pokouší divákovi prezentovat to zásadní, co se v českých zemích a především ve Francii odehrávalo a je v majetku Národní galerie. Samotná expozice je koncipována do několika tematicky sevřenějších souborů. Od autoportrétů přes rodinné i ty oficiální, obrazy mapující život měst, kaváren či bulvárů, od romantických krajinomaleb až po realistické ztvárnění. Nevynechává ani díla s historickou, náboženskou či mytologickou tématikou. A tak se mnohdy vedle sebe ocitají díla nejen z různých období, ale zcela rozdílných výtvarných technik. Může být až zarážející a pro českého diváka překvapivé, jak se mohou zdánlivě naprosto odlišné obrazy vedle sebe ocitnout – kupříkladu nádherně romanticky realistická Mánesova Josefína vedle kubisticky syrového a až na dřeň jdoucího Picassova portrétu Nahé ženy.
Autoři expozice berou na milost i díla, která se v expozicích NG obvykle neobjevovala, přesto patří neodmyslitelně mezi symboly své doby. Tak své místo našel i historický realismus, kdysi vehementně prosazovaný ředitelem pražské Akademie Christianem Rubenem (mezi jeho žáky patřili kromě jiných také bratři Barvitiové, Jaroslav Čermák, Josef a Quido Mánesovi, Soběslav Pinkas i Karel Purkyně).
Součástí expozice jsou i obrazy Gustava Klimta, Egona Schieleho, Edvarda Muncha, a stejně tak můžeme sledovat vliv Caspara Davida Friedricha, Lovise Corintha, Maxe Klingera, Ivana Konstantinoviče Ajvazovského, Antona Romaka a řady dalších na české malíře.

Umění dlouhého století najdete ve čtvrtém patře Veletržního paláce, Dukelských hrdinů 47 v Praze 7 a nemusíte nijak pospíchat, protože jde o stálou expozici a není nijak časově omezená.

www.ngprague.cz