Magické fáze Měsíce

Od nepaměti je známo, že tajemné síly Měsíce působí na přírodu i na člověka. Při úplňku jsou mnozí neklidní, nervózní, špatně spí nebo se u nich projeví tzv. náměsíčnost. Stoupá počet nehod, ale i porodů – říká se. Avšak i novoluní či dorůstající nebo ubývající Měsíc nejsou bez vlivu na život na Zemi. Sílu Měsíce můžete využít i pro svou krásu? Zde je náš zkrášlovací program v rytmu měsíčních fází…

000146

Úplněk

Při úplňku je člověk často podrážděný, až agresivní. Co se kosmetiky týče, ta bude proto v tomto čase zaměřená na zklidnění a vyrovnávání napětí. Dobře se uplatní například bylinné koupele, vždyť právě v této fázi Měsíce se projevuje síla bylin nejvíce. Ať už je to koupel jemná, kořeněná, sladká, navodí příjemnou relaxaci a uvolní napětí v těle. Uklidňující je např. levandulová koupel:

Do jednoho litru vroucí vody vhodíme hrst sušených levandulových květů, zakryté necháme louhovat asi deset minut. Potom scedíme a vlijeme do připravené koupele (maximálně 37 °C) a dalších patnáct minut jen relaxujeme. Na závěr se natřete tělovým krémem také s nějakou uvolňující přísadou.

Při úplňku citlivější jedince často bolí hlava a šíjové svaly jsou napnuté. To se zvládne masáží – jemnými krouživými pohyby špiček prstů masírujeme pokožku hlavy.

Úplněk je vhodný také pro epilaci nežádoucího ochlupení na nohách a v intimní oblasti, protože není tak bolestivé. I návštěvu kadeřníka si můžete naplánovat na úplněk – střih bude lepší a déle vydrží (vlasy zastřižené v tento den totiž dorůstají pomaleji). Trvalá i barvení budou mít delší trvanlivost.

Kdo má při úplňku problémy se spaním, ať si dopřeje speciální čaj na podporu spánku obsahující kozlík lékařský a chmel. Přináší celkové uvolnění těla i mysli a nerušený spánek. Pomáhá také například polštářek vyplněný bylinkami – především levandulí a meduňkou.

(Úplňky do konce letošního roku jsou 10. listopadu a taktéž 10. prosince.)

Ubývající Měsíc

Tato měsíční fáze je vhodná pro veškeré očisťování těla od produktů metabolizmu, neboť v těchto dvou týdnech vyvíjí Měsíc zvláštní přitažlivost. Věnujte se proto hloubkovému čištění pleti a péči o problematickou pleť. Udělejte si nejdříve peeling (psali jsme o tom v minulém čísle našeho časopisu) a použijte i čisticí masku. To vše zbaví pleť odumřelých buněk a projasní ji. Na trhu je mnoho vhodných přípravků pro nejrůznější typy pleti, ale udělat si ho můžete i doma: 1 lžíci kořene kosatce smísíme s růžovou vodou, abychom dosáhly kašovité konzistence. Naneseme na obličej, ale nějak zvlášť nevtíráme. Necháme působit 2-3 minuty a opláchneme vlažnou vodou.

Ubývající Měsíc je vhodný k veškeré detoxikaci, vyprazdňovacím a odvodňovacím kúrám. Den během těchto dvou týdnů začněte suchou masáží (použijte masážní rukavici ze sisalu). Nejprve masírujte celé tělo dlouhými tahy směrem vzhůru a poté masírujte ještě břicho, boky, hýždě a stehna krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček. Po takové masáži jsou krémy proti celulitidě zvlášť účinné. Olej na celulitidu si můžete také vyrobit samy: smícháte 100 ml sezamového oleje, 10 kapek grapefruitového oleje, 5 kapek mandarinkového a 5 kapek kajeputového oleje.

Máte dojem, že by vaše vlasy mohly být pevnější a plnější? Pak je pravidelně stříhejte v této fázi Měsíce, jejich objem se zvětší takřka sám od sebe. Růst však budou pomaleji, stejně jako nehty stříhané v této měsíční fázi.

Kdo se vrhá na odtučňovací kúru, její začátek by měl být v této fázi nejsnadnější.

(Ubývající Měsíc do konce tohoto roku: 11. – 24 listopadu, 11. – 23. prosince.)

Novoluní

V tomto období je tělo připraveno k naprostému uvolnění a pročištění. Nejlepším startem pro tyto dny je prudká střídavá sprcha. Její osvěžující účinek můžete ještě podtrhnout použitím svěžích citrusových sprchových gelů. Peeling těla solí probudí mikrocirkulaci pokožky a podpoří látkovou výměnu.

Blahodárně působí i zábal celého těla, který napne pokožku a rozproudí lymfatický systém. Tím se podpoří odvod jedovatých látek. Nejdříve celé tělo nakrémujte, pak přikryjte teplým ručníkem a nechte dvacet minut působit.

Zde je metoda mini-lymfodrenáže. Vyhlazuje menší obličejové vrásky, otoky očí a napíná bradu a dekolt. Princip: teplými a studenými lžičkami se jemně masírují příslušná místa. Otoky pod očima odstraníte, když budete teplou lžičkou kroužit u vnějšího koutku oka, pak plynule přejdete směrem ke spánku až k vlasům a tam třikrát přitlačíte. Opakujte celé třikrát.

Novoluní je ideální den pro půst. Odplaví se z těla jedovaté zplodiny, pročistí se střeva a zintenzivní se látková výměna. Vypijte 2,5 až 3 litry tekutiny (nejlépe nesycené minerálky, neslazený bylinkový čaj nebo speciální čaj určený právě k půstu). Odměnou vám bude ploché bříško a úbytek na váze až půl kilogramu.

(Novoluní do konce tohoto roku: 25. listopadu a 24. prosince.)

Dorůstající Měsíc

Tato fáze je dobrá na rozmazlování. Je to nejlepší čas pro vyživující masky, kúry i koupele, protože jejich působení je intenzivnější a účinek dlouhodobější.

Pleť je v tomto období obvykle sušší než jindy, a proto si můžete připravit luxusní balzám: 2 lžíce kakaového másla, 1 lžička medu, 1 lžička smetany a 4 kapky výtažku ze santalového dřeva. Naneste štětcem na obličej, krk a dekolt, nechte půl hodiny působit a smyjte vlažnou vodou. Potom aplikujte nějakou výživnou, nejlépe přírodní rostlinnou kúru, kterou jste si zakoupila podle typu své pleti.

Krémová koupel pro toto období: kelímek smetany smícháte s lžící medu, 6 kapkami mandarinkového oleje a dření jednoho vanilkového lusku. Vše nalijete do proudící vody koupele.

Také vlasové kúry a zábaly budou teď účinnější, barvené vlasy si pak udrží déle lesk.

(Dorůstající Měsíc: 26. listopadu – 9. prosince, 25. prosince 2011 – 7. ledna 2012.)