„Máš umyté ruce?“

Okřídlená věta a jedna z nejčastějších rodičovských otázek – alespoň doufáme!

I když nás možná v dětství kdysi povinná návštěva koupelny otravovala, mytí rukou je nezbytným a základním pravidlem osobní hygieny. Pomáhá předcházet nákaze vážnými onemocněními, jako je třeba žloutenka typu A, onemocnění vyvolané bakterií Escherichia coli, úplavice, toxoplasmóza a mnoha dalším nakažlivým chorobám.

Mýt si ruce jen před jídlem nestačí
Že si myjeme ruce před jídlem a po návštěvě toalety, víme asi všichni. Krom toho ale ruce myjeme také před jakoukoliv manipulací s potravinami, a pokud upravujeme syrové maso, ryby či vejce, pak raději i v průběhu vaření. Máme-li pejska, kočku nebo jiného domácího mazlíčka, myjeme si ruce po každém kontaktu s nimi. Stejně jako po smrkání, kašlání a kýchání nebo pokud jsme byli ve styku s infekčně nemocným člověkem. Také je myjeme po přebalování dětí, vynášení odpadků či po práci na zahradě.

Mýdlo je nezbytnost
Pouhé opláchnutí rukou pod tekoucí vodou nestačí. Jen mýdlo dokáže skutečně zlikvidovat bakterie. Pozor však na tuhá mýdla nejen na veřejných toaletách. Rájem bakterií jsou jejich póry a voda, ve kterých často mýdlo „plave“. Mnohem hygieničtější jsou mýdla v dávkovačích.

Dlouhé nehty a prstýnky jsou skvělým úkrytem pro bakterie
Před mytím rukou sundáme veškeré šperky od hodinek až po prstýnky. Právě prstýnky jsou oblíbeným úkrytem bakterií, protože plochy prstů pod nimi často nemydlíme. Mytí dlaní nebo dokonce pouze prstů je naprosto nedostatečné. Důležitá je také péče o nehty, ideální pro dokonalou hygienu je použití malého ručního kartáčku k čištění nehtů.

Papírové ručníky jsou hygieničtější
Pro mnohé z nás může být překvapením, že používání elektrických sušičů na bázi teplého vzduchu výrazně zvyšuje množství bakterií na rukou, průměrně až o 250 %. Naopak používání papírových ručníků počet bakterií ulpívajících na rukách snižuje v průměru o 77 %. Při používání elektrických sušičů rukou se mohou bakterie šířit až do vzdálenosti dvou metrů.

Ne všichni si myjí ruce
Průzkumy prokázaly, že většina lidí sice tvrdí, že si po použití toalety myje ruce, jenže jen asi pouhá polovina populace tak skutečně činí. Pokud se před vámi dotkl kliky například v restauraci někdo, kdo zapomněl na umyvadlo, i sebepečlivější umytí rukou přichází vniveč. Dveře proto raději otevírejme loktem nebo použijme jednorázový papírový ručník.