Počítání je zábava!

Myslíte si, že matematika není nic pro malé děti? Že hra s čísly že je čiré bláznovství? Omyl! Propátrali jsme šest mýtů o matematice:

Na matiku musíte:
1. …být génius.
Ale kdeže! Člověk se rodí, aby přemýšlel. Už malá miminka zajímají barvy, tvary a opakující se vzorce. A to přesně matematika je – stále se opakující vzorce – porovnává se, měří se, odhaduje se, třídí se, přiřazuje se.

2. …umět počítat.
Vůbec ne. Kdo umí vyjmenovat číslice od jedné do deseti, nemusí ještě umět počítat. Počítání přijde samo od sebe, je to jako umět odečíst hodiny. Důležitější je cit pro čas a množství. V jednom roce dítě ví, která věž je vyšší, který kbelíček je prázdný, ve dvou letech ví, kdy má narozeniny, kdy je ráno a kdy večer, kdy jaro, léto, podzim či zima.

3. …v klidu sedět.
Ne, tak to také nemusí být. Kdo si chce vytvořit pojem o prostoru, musí se pohybovat, lézt, poskakovat, šplhat, hodně si hrát venku. Vědci zabývající se výzkumem mozku dobře vědí, že pochopení věcí nepřichází v sedu.

4. …už jako miminko poslouchat Bacha.
Nesmysl. Stejný účinek má dětské CD, matčin zpěv nebo opakující se rytmus chrastítka. I zvukové vzorce jsou matematika.

5. Matematika nemá nic společného s každodenním životem.
Ale jděte: matematika je tu pořád – a nemusíte právě něco nakupovat! Všechno se dá totiž třídit – ovoce, hrášek, ponožky, role toaletního papíru, knoflíky (miminka samozřejmě jen předměty, které nemohou spolknout). Pro nejmenší platí: čím je předmět konkrétnější, tím lépe. Srovnávání věcí se ukazuje třeba již při prostírání stolu. Kolik potřebuji lžic, kolik talířů? Táta přijde dnes později, kolik nás tedy teď je? Anebo je libo geometrii? Kde vidíš v koupelně něco hranatého, kulatého, špičatého (kachlíčky, zrcadlo, háčky)?

6. Matika není žádná zábava.
Ale je. Péct sušenky, odměřovat mléko, vážit mouku a cukr, vyklápět odměrku – to vše je zábavný přístup k poznávání množství. Právě v kuchyni čekají děti odpovědi na ty nejzábavnější otázky – co je těžší: méďa nebo jablko? Kolik špaget potřebuji, abych změřil stůl? Kolik vajíček použije maminka na těsto?…