Polohy při kojení


Přesvědčte se, že existují možnosti, jak si přizpůsobit kojení, abyste měla vy i děťátko dostatečný komfort!


Poloha kolíbky je pohodlná
Při ní spočívá hlavička miminka v ohbí paže matky. Tato pozice je nejčastější a je ideální pro novorozence, které je navíc klidné. I na veřejnosti se dá v této poloze velmi nenápadně kojit a poloha je pohodlná i tehdy, máte-li k dispozici málo místa.

Kojení vleže: funguje i ve spánku
V noci není nic pohodlnějšího. Když miminko dostane hlad, stačí mu trochu podepřít hlavičku malým polštářkem, a tak lehce dosáhne k maminčinu prsu. Záda mu může podepřít například srolovaná látková plena. Tato pozice se však může hodit někdy i během dne – například po porodu císařským řezem. Nebo při bolestech zad. Trpíte-li mastitidou a tvoří se přetlak z velkého množství mléka (to se tvoří hlavně nahoře a vně prsou), položte někdy dítě obráceně tak, že jeho nožičky budou před vaším obličejem.

Dobré pro malé spáče: vzpřímená vertikální poloha
Malí spáči při kojení lépe spolupracují, když „sedí“ obkročmo na stehnu matky: prsní bradavka je pak přímo proti jeho pusince. U nejmenších dětí je vhodné, aby se matka naklonila lehce dozadu a ony se o ni mohly opřít. V této poloze se dítěti dostává mnohem více kyslíku, než v ostatních bočních polohách.

Pro novorozence a neklidná miminka: poloha „tanečníka“
Tato poloha je podobná kolébce, protože při ní také držíte týl miminka mezi palcem a ukazováčkem (u pravého prsu levou rukou, u levého prsu pravou rukou). Díky tomu jste schopna pusinku ještě nevyvinutého miminka snadno navést k prsu. Ani neklidné děti z této pozice nevyklouznou snadno. U předčasně narozených, nemocných nebo spavých dětí je dobré myslet na to, aby hlavička ležela o něco výš než nohy, což umožní snazší dýchání.

Po císařském řezu
Dítě vezmete jakoby do svého podpaží. Výhoda toho je, že bříško a nohy dítěte takto nemáte před či na svém břichu, ale pod paží. Dítě leží podél vašeho boku a je samozřejmě podepřeno polštářem. Tím pádem dítě netlačí na jizvu po císařském řezu. Také ženy s velkými prsy nebo s plochými bradavkami ocení tuto polohu. A s trochou pomoci při prvních přiloženích se takto dají kojit i dvojčata, každé z jedné strany.