Tak si to už vezmi na sebe!

Stává se vám, že netrpělivě čekáte, protože vaše mrně se chce rozhodně obléci již samo? Ale kdy vlastně umí to či ono?


Knoflíky
Od kdy? Velké knoflíky děti zapínají snadněji, ty dokážou již asi ve třech letech rozepnout a zase zapnout, přinejmenším na maminčině či tatínkově svetru. V tomto věku začínají zvládat otáčivé pohyby rukou. Na vlastním oblečení je to horší, protože knoflíky jsou sotva vidět a je třeba je nahmatat. A ještě k tomu je vše zrcadlově obráceně!
Jak procvičovat? Při spojování kancelářských sponek (raději jen v přítomnosti dospělého) nebo kolíčků na prádlo můžete nacvičovat a zjemňovat pinzetový úchop (palec ukazováček). A ten děti právě potřebují při protahování knoflíků do dírek.

Spojíme suchý zip
Od kdy? Zapnout suchý zip dokáže většina dětí už ve dvou letech. V tomto věku se vyvíjí tzv. lateralita, čili jedna ruka bude vůdčí a druhá přidržující. Pro manipulaci s předměty je rovněž důležitý „pinzetový“ úchop (palcem a ukazováčkem), ten je docela dobrý a vyzrává již kolem jednoho roku dítěte.
Jak procvičovat? Při čištění předmětů, např. pohárku, se děti učí využívat současně obě ruce a tím zapojují obě poloviny těla. Ideálně to pak později procvičují s nožem a vidličkou.

Jak se zatahuje zip?
Od kdy? Roztáhnout zip je snadnější než ho zatáhnout. Ve dvou letech může dítě bundu samo rozepnout, zatáhnout nejdříve ve třech letech, protože navléknutí zipu je komplikovanější, a kromě toho musí každá ruka dělat něco jiného: jedna drží, druhá táhne.
Jak procvičovat? Není vůbec náročné, abyste rozvinuli šikovnost dítěte v tomto směru. Umožněte dítěti časté procvičování třeba na nějakém velkém zipu, například na oblékací panně, anebo třeba na tátově velké mikině.

Zavázazujeme tkaničky
Od kdy? Udělat uzel dokážou přibližně třiapůlleté děti, protože právě od tří let dokáže dětská ručka dělat otáčivé pohyby. Pro zavázání tkaniček je však třeba ještě více dovedností: také hmat musí být dobře vyvinutý, přičemž je v úkonu zavazování tkaničky důležité uplatnění i malé síly (možné od 3,5 roku). Asi v pěti letech se některým dětem už daří zavázat tkaničku docela dobře, jiné děti toho budou schopny až po nástupu do školy.
Jak procvičovat? Pracovat s modelínou, tím se trénuje správné nasazení síly i tlaku.

Umí už zacvaknout druky?
Od kdy? Mezi druhým a třetím rokem se dětem podaří přidržet druky oproti sobě a stisknout. Přitom je nejtěžší v tomto úkonu vyvinout patřičnou sílu, protože mnoho dětí má problémy s takzvanou hloubkovou senzorikou.
Jak procvičovat? Jako při vázání tkaniček – hrou s modelovací hmotou.