Takhle to nebude bolet!

Návštěva zubního lékaře je někdy nezbytná i mimo preventivní prohlídky a může být pro děti také nepříjemná. Ale jak se v současnosti často říká, bolest už nezbytná není.

000260

Čtyři nejdůležitější anestetické prostředky proti bolesti, které se mohou aplikovat u neklidných dětí:

 

STARÁ ZNÁMÁ: INJEKCE

S injekcí se dají znecitlivět dva nebo i tři zuby. Pokud dítě dokáže vydržet chvíli v klidu a není úzkostný typ, injekce stačí. Rozsáhlejší zákroky zubní lékař obvykle rozdělí na několik termínů, aby dítě nebylo příliš zatěžované. Injekci téměř není cítit, místo vpichu je předem umrtveno pomocí gelu nebo spreje.

Vhodné: Pro děti od zhruba čtyř let s malými problémy.

Plus: Neškodné. Hrazené zdravotní pojišťovnou.

Mínus: Necitlivost v ústech po dobu odeznívání anestezie.

 

NA „UVOLNĚNÍ“: RAJSKÝ PLYN

Když je dítě obzvlášť úzkostlivé, může pomoci použití rajského plynu. Uklidňuje, uvolňuje a mírní bolest. Znecitlivující injekci ale nenahradí. Avšak rajský plyn přichází v úvahu jen tehdy, pokud dítě spolupracuje: musí si sednout na zubařské křeslo a nechat si nasadit masku.

Vhodné: Pro obzvlášť bojácné děti od čtyř let, kterým nedělá problémy dýchání nosem.

Plus: Účinek rychle pomine.

Mínus: V některých případech je reakce dětí opačná (např. hyperaktivita). Není hrazené zdravotní pojišťovnou.

 

RELAXAČNÍ USPÁVACÍ ŠŤÁVA

Malé děti, kterým se například ulomil zoubek, se dají snadno uklidnit podáním léku s účinnou látkou midazolam. „Kouzelná šťáva“ uvolňuje organizmus a způsobuje ospalost a může přijít v úvahu i současné podání místní anestézie. Protože šťáva působí poměrně krátkou dobu, hodí se jen pro malé zákroky.

Vhodné: I pro malé pacienty mladší čtyř let.

Plus: Na zákrok nezůstávají dítěti žádné vzpomínky.

Mínus: Kvůli následným účinkům (ospalost) musí dítě zůstat ještě chvíli v ordinaci a poté i několik hodin pod dozorem rodičů. Není hrazené zdravotní pojišťovnou.

 

VE VÝJIMEČNÝCH PŘÍPADECH: CELKOVÁ ANESTÉZIE

Používá se v případech, kdy mají menší děti mnoho kazů nebo kazy hluboké, anebo při těžkých zánětech, když by lokální anestetikum nepůsobilo. Celková narkóza je také někdy to jediné, k čemu se dá v případě největších potížistů s velkými zubními kazy přistoupit. Při výkonu je vždy přítomen anesteziolog.

Vhodné: Pro malé děti s těžce poškozeným chrupem a pro děti, které kvůli postižení nebo velkému strachu nejsou schopny spolupracovat.

Plus: Žádné bolesti, je možné kompletní ošetření během jednoho sezení.

Mínus: Není vyloučeno riziko (alergie, problémy s dýcháním). Po probuzení je mnoho dětí neklidných. Celková anestezie zatěžuje více organizmus. Není hrazená zdravotní pojišťovnou.

 

NEZAPOMEŇTE!

Nejen neklidné a bázlivé děti, ale všechny děti je nutné přiměřeně jejich věku na návštěvu lékaře (a nejen zubního) náležitě připravit. Žádné sáhodlouhé vysvětlování. Naopak upřímně a co nejjasněji dítěti říci co se bude dít, jak bude vyšetření probíhat a v případě, že obnáší i nějakou nepříjemnost, přiznat, že to může na chvilku bolet a že to rychle přejde. Dítě nerozmazlíte, když mu v tomto případě slíbíte nějakou malou odměnu, pravda, po návštěvě zubní ordinace by to už z principu čokoláda anebo jiná sladkost nejspíše neměla být!

 

Odborná spolupráce: 

MUDr. Alexander Schill, zkušený stomatolog a zakladatel Schill Dental Clinic v Bratislavě, v Žilině a v Praze, tatínek čtyř dětí ve věku 1,5 roku, 4 roky, 12 a 14 let.

www.schilldental.cz