Trápí vás alergie?

Alergie na prach a roztoče se svými těžko překonatelnými úskalími představuje pro velké procento pacientů jedno z nejzáludnějších onemocnění vůbec. K jeho úplnému vyléčení často nedochází ani v dospělosti a léky se ukazují být velmi limitující. Potlačují sice příznaky, neřeší však příčinu. Jedním z klíčů k odstranění potíží je prostor bez alergenů.

prach

Prach a roztoče

Ačkoliv se běžně používá výraz alergie na prach, je to ve své podstatě alergie na roztoče bytového prachu a mnohem přesněji alergie na jejich výměšky. Ty se šíří zejména vzduchem a pro alergiky je nejhorší jejich vdechování. Mezi ostatními bytovými alergeny mají spíše větší rozměry a mají vyšší tendence se usazovat. Na rozdíl od kočičích nebo psích alergenů, které po rozvíření zůstávají ve vzduchu klidně i několik dnů. Problémy tedy často vznikají s ulehnutím do postele nebo při úklidu. Roztoči se nejčastěji vyskytují v matracích, čalouněném nábytku, bytovém textilu, v plyšových hračkách, apod. Množství roztočů se zvyšuje při teplotách nad 23 °C a při relativní vlhkosti vzduchu nad 60 %, proto je důležité klima domovního prostředí monitorovat.

Pravidla dokonalého úklidu

Základním pravidlem je pravidelná údržba prostor obývaných alergiky. Každodenní starost s úklidem vám rozhodně ulehčí vyspělá technologie s dokonalým filtračním systémem – Kobold VK200 od společnosti Vorwerk. Jeho HEPA filtr, nacházející se přímo ve filtračním sáčku, zachytí 99,99 % všech částic s průměrem 300 nm (0,3 μm), tj. alergenů. Síla lidského vlasu má přitom 70 000 nm (70 μm). Současně s tím se při úklidu filtruje i vzduch, pohlcují nečistoty, bakterie a alergeny, a výrazně se tak zlepšuje i ovzduší v prostoru. Filtrační sáčky, které používáte, by měli být testované nezávislým testovacím institutem TÜV Nord a certifikované jako „Vhodné pro alergiky“. Při likvidaci prachu nezapomínejte utírat také místa, jako jsou konzole, žaluzie a prostory za nábytkem, velkým lapačem prachu jsou i listy květin. Při úklidu nemusíme používat chemické produkty na čištění, které zbytečně dráždí dýchací cesty, dokonale postačí obyčejná voda. Co se týče údržby lůžkovin, v první řadě je třeba si pořídit speciální povlečení na peřiny, polštáře a matrace nepropustné pro roztoče. Peřiny a polštáře ošetřujte pravidelným praním, přičemž nestačí praní na 40 °C. Pro likvidaci roztočů je důležité prát na 60 °C. Samotné čištění matrací snadno zvládnete připojením nástavce na matrace, které patří k příslušenství vyspělých vysavačů. Vůbec neuškodí matrace jednou za čas vytáhnout na mráz a nechat na přírodě, aby nám v boji s roztoči pomohla. Pokud k tomu nemáte příležitost či prostory, ujistěte se, že alespoň dostatečně a pravidelně větráte. Při praní vedle plyšových hraček nevynecháváme ani ostatní textilie, závěsy apod. Zvažte také možnost tyto předměty nahradit nebo úplně vyřadit. Zejména u malých dětí vzniká při kontaktu s plyšovými zvířátky nebo při dovádění na čalouněné pohovce zásadní problém. V místnostech obývaných alergikem je ze zřejmých důvodů také důležité, jakou v nich udržujeme vlhkost vzduchu. Optimální se pohybuje okolo 50 %, přestože odborníci doporučují toto číslo upravovat vzhledem k sezoně. Obecně se uvádí, že v létě by vlhkost vzduchu měla být mezi 40-50 %, naopak v zimě mezi 45-60 %. Efektivním způsobem držení správné vlhkosti vzduchu v místnosti je již proklamované intenzivní větrání, můžete však také zvážit koupi odvlhčovače či zvlhčovače vzduchu.

Bez vysavače to nejde, ale jak vybrat ten správný? Je silný, tak musí být kvalitní

I když máte alespoň přibližnou povědomost o tom, jak vysavač funguje, že totiž vzduchové čerpadlo vytváří podtlak, nasává vzduch a díky vzniklému proudění dochází k vysávání nečistot a prachu, přesto je dobré se zaměřit i na další vlastnosti přístroje. Zde platí přímá úměra – čím je vysavač silnější, tím sice vysaje více nečistot, často ale zároveň mnohem více zvíří nevysátý prach. Zvýšení efektivity úklidu docílíte použitím nástavce s kvalitním rotačním kartáčem, kdy i s polovičním výkonem dosáhnete lepších výsledků. Samozřejmě je v druhé řadě nutno myslet i na pravidelnou výměnu filtračních sáčků. Kvalitní filtrační sáčky vydrží oproti obyčejným papírovým několikanásobně déle a ještě při jejich výměně nehrozí protržení. Vyspělé vysavače vám samy napovědí LED ukazatelem stav zaplnění sáčku. Skvělým řešením jsou také antibakteriální vysavače, které mají optimalizovaný sací výkon a účinnou UVC lampu, která odstraňuje bakterie, roztoče i plísně. Právě UVC lampa je velmi důležitou součástí, neboť bez ní se roztočů a bakterií z lůžkovin nezbavíte. Jsou to vysavače vyvinuté právě pro čištění matrací, lůžkovin a textilií v domácnosti.

Nevybíráme podle tvaru či barvy 

Při výběru přístroje přihlédněte především k jeho použití. S variabilním úklidovým systémem zvládnete prakticky údržbu celého bytu nebo domu – vyluxovat i vytřít různé povrchy, vyčistit čalounění sedaček a koberce, odstranit pavučiny, ale dostane se i na váš vůz. Důležitá je např. i výška nástavců, abyste se hladce dostali pod nábytek. Váha také není zanedbatelná (ideální je např. kolem 3 kg), abyste se fyzicky nevyčerpali. I mezi vysavači se najdou zástupci, na které budete jako majitelé pyšní, a dostanete do rukou vysoce kvalitní produkt z hlediska designu, ergonomie či energetické náročnosti.

Dlouholetý člen domácnosti 

Opravdu kvalitní vysavač obvykle neobsahuje součástky, které spolehlivě omezí jeho životnost jen na určitou dobu. a rozhodně tak nepatří ke klasickému spotřebnímu zboží. Když se už rozhodneme koupit vysavač, měl by nám sloužit po mnoho let bez závad, a to levnější výrobky rozhodně nesplňují. U variabilních úklidových systémů u německého výrobce Vorwerk se vzhledem k životnosti bezúdržbových reluktančních motorů jedná o výhodné a dlouhodobé řešení.

PR