Vyhrajte nad stresem, zastavte se včas!

Dnešní doba na nás v rychlém časovém sledu valí spoustu informací z celého světa. Je těžké informačnímu boomu odolat a chránit své já. „Čím lepší budete mít svou integritu ‚já‘, tím lépe si budete umět nastavit své hranice,“ říká praktická lékařka Hana Váňová, homeopatka z Litovle a zakladatelka Homeopatické lékařské asociace. Nanejvýš aktuální i v předvánočním čase!

Je dobré si uvědomit, že čím více jsme unaveni, tím více podléháme stresu, a to nás dříve nebo později dožene. Takže, poznejte sami sebe. Je to ta nejlepší prevence.

Není stres jako stres

Stres může být i pozitivní (eustres). Tento typ stresu má omezené trvání a umožňuje v náročných situacích mobilizovat energii. Vede k vyššímu výkonu a je následován spokojenou relaxací.
Opakem je distres, který působí příliš dlouho nebo příliš často a vede náš organizmus k nerovnováze a vyčerpání. Běžné činnosti stojí více úsilí, i když se vám něco podaří, netěší vás to, cítíte se demotivovaně. „Při distresu se tělo špatně adaptuje na vzniklou situaci a v těle se rozjíždí kaskáda různých reakcí, které mohou vést k velice závažným problémům, jako je metabolický syndrom, imunodeficity, hypertenze a další,“ sdílí svou více než třicetiletou zkušenost z ordinace Hana Váňová. „Mladí lidé se dnes ženou za perfekcionismem, jsou přetížení spoustou informací a aktivitami na sociálních sítích a již v mladém věku trpí mnoha psychickými problémy a poruchami imunity. Postupně ztrácí svou integritu ‚já‘. To se projevuje řadou nespecifických příznaků – bolestmi hlavy, nechutenstvím, nespavostí, bolestí svalů nebo únavou přetrvávající i po odpočinku. Když ´padnou´, jdou k lékaři, který často vyhodnotí tyto příznaky jako psychosomatické a předepíše psychofarmaka. Ta jim v první fázi pomohou, ale řeší jen vrcholek ledovce, potlačí poplašné signály (nemůžu jíst, špatně spím apod.), ty zmizí, ale… Pokud se nezamyslíme nad tím, jak tyto signály vznikly, z dlouhodobého hlediska nic nevyřešíme. Přitom právě tyto signály lze velice dobře regulovat homeopatickými léky.“

Homeopatie umí harmonizovat drobné nerovnováhy v těle. Zdravotní stav pacienta lze kromě akutní léčby podpořit i konstitučním lékem. Pacient pak na stres reaguje lépe.

Naše tipy:

• Udělejte si každý den čas pro sebe a na to, co máte rádi. Běhejte, zacvičte si jógu, pusťte si hudbu, přečtěte si knížku. Činnost, kterou děláte rádi, ve vás podporuje produkci endorfinů a tím se vaše tělo uvolní.
• Máte problém s přibýváním na váze? Hodně spěte! Ve stresu tělo pomaleji tráví, je překyselené, nic nefunguje, jak má. Primární je nastavit si pravidelný rytmus spánku a bdění. Nefunguje-li spánek, přichází únava a vyčerpání.
• Začněte své problémy řešit včas! Poslouchejte signály svého těla, předejdete tak vzniku řady nemocí.
• Objevily se u vás křeče? Pak máte pravděpodobně nedostatek hořčíku, který se při stresu více spotřebovává!

Homeotipy:

Nux vomica – lék vhodný pro neklidného, nervózního člověka, který velmi špatně snáší kritiku, ale například i čekání. Stav je většinou způsoben dlouhodobou pracovní zátěží a přepracováním. Dotyčný řeší únavu a vyčerpání spíše jídlem a stimulanty.

Argentum nitricum – máte pocit, že toho máte moc, hrne se na vás „páté přes deváté“? Cítíte se jako přetížený manažer? Pak je Argentum nitricum ta správná volba.

Gelsemium sempervirens – strach, vnitřní stres, tréma před vystoupením, obavy z nadcházejících náročnějších situací.

Sédatif – když nevíte kudy kam, je Sédatif vaší první volbou. Je to kombinovaný přípravek vhodný na počínající projevy podrážděnosti, úzkosti a poruch spánku.

Zincum metallicum – posilovač nervů – základním příznakem jsou neklidné nohy.

Kalium phosphoricum – pro jedince, kteří do všeho jdou, mají silnou motivaci a zodpovědnost a často zapomenou na svoji únavu. Přijdou domů a padnou. Užívejte v nízkém ředění (5 nebo 9 C).

Phosphoricum acidum – jste vyřízení, všechno vás přestává bavit.

Je dobré si uvědomit, že symptomy únavy, bolesti hlavy, podrážděnost či nespavost jsou jakési blikající kontrolky, které nás upozorňují, že překračujeme své limity. Je lepší vyřešit problém než symptomy potlačovat – kromě režimových opatření velmi dobře pomohou homeopatické léky.
Více informací o homeopatii najdete na www.svethomeopatie.cz.