Začleňujte pevnou stravu u dětí již po ukončeném 4. měsíci

Alergie na mléčnou bílkovinu je v našich krajích poměrně vzácná. Alergická reakce je výslednicí genetické predispozice, která je ovšem dotvořena vlivem vnějšího světa. A to hlavně v období těsně po narození.

000366

V současnosti se stává trendem vyřazovat některé potravinové skupiny z jídelníčku – nejčastěji lepek, mléčné výrobky a maso. Jakékoliv problémy s trávením se jednoduše svalí třeba na mléko nebo mouku. Přitom výskyt alergie na mléko je odhadován na 0,1-0,5% populace, což je velmi nepatrný podíl lidí. Nicméně absence určitých skupin výrobků ve stravě je v dnešní době módní záležitostí.

Jak ale funguje naše imunita, konkrétně na čem je závislý rozvoj alergie na mléčnou bílkovinu, příp. i jiné potraviny?

Rozvoj alergické reakce je závislý na genetických predispozicích a vlivu vnějšího prostředí hlavně v době po narození. „Výsledkem je nastavení individuální imunitní reaktivity. Pro její normální nastavení má zásadní vliv kojení. Mateřské mléko totiž obsahuje složité cukry, kterým obecně říkáme prebiotika. Jsou pro nás nestravitelné, ale jsou nezastupitelné pro osídlení naší střevní sliznice fyziologickou mikrobiotou. Ta následně ovlivňuje jak ochranné funkce slizniční imunity, tak imunitu celkovou. Významně se tedy podílí na budování naší individuální imunitní reaktivity,“ vysvětluje prof. RNDr. Jan Krejsek, CSc. v rámci projektu Bílé plus.

„Tolerizační“ okno – účinně proti alergii

Ještě před 2-3 lety lékaři maminkám doporučovali, aby každé dítě výlučně kojily zhruba do deseti měsíců až do jednoho roku. To samozřejmě platí i nadále. Nicméně stará doporučení zakazovala zařazení pevné potravy kojencům a odsouvala ji až na pozdější období. Nyní se ale ukazuje, že to není dobré řešení. „Ve střevní slizniční imunitě se v období mezi ukončeným 4. měsícem a do konce 6. měsíce věku otvírá tzv. tolerizační okno. V této době by měla být dětem do jídelníčku zařazena pevná strava, která postupně obsahuje všechny složky – včetně kravského mléka. Tímto způsobem si náš imunitní systém navykne na tyto potenciálně alergenní složky stravy a bude je v budoucnu tolerovat,“ dodává prof. RNDr. Jan Krejsek, CSc.

Více na www.bileplus.eu.

PR