Tip na výlet

Zámek Weesenstein 

Už jste někdy navštívili zámek, kde musíte na prohlídku zámeckých sklepů vystoupat skoro dvě patra vzhůru? Pokud ne, stačí odbočit z dálnice do Drážďan na exitu 6. Po pár kilometrech se před vámi v romantickém údolí vynoří na ostrohu perla saské koruny zámek Weesenstein.

Zámek Weesenstein lákal návštěvníky již v době, kdy zde ještě nebylo muzeum, ale šlechtické sídlo. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1318. Původní obranný hrad purkrabích z Donína se stal v roce 1406 na dlouhých 350 let sídlem rodiny rytířů z Bünau. V roce 1830 získal Weesenstein jako soukromé vlastnictví král Anton Saský. Zámek nyní „královský“ se stal místem pobytu především Jana Saského, nejvýznamnějšího příslušníka rodiny Wettinů v 19. století.

Už tehdy přitahovalo venkovské okolí Drážďan mnoho cestovatelů. Hledali něco jiného než jakým byl život ve velkoměstě – přírodu, romantiku, staré hrady a zámky a Weesenstein to všechno mohl nabídnout. Zámek se tyčí na skalním ostrohu nad údolím, kudy vede silnice z Heidenau směrem do Krušných hor.

Dnes zámek přitahuje návštěvníky svým bohatým vnitřním vybavením, zrestaurovaným originálním mobiliářem a především historicky velmi cennými tapetami. To vše dělá zámek jedinečným nejen v Sasku, ale v celém Německu. Kojná se zde mnoho kulturních i gastronomických akcí. Milovníci piva ocení chuť zlatavého moku zámeckého pivovaru, který je v provozu nepřetržitě již několik století. K příjemné procházce zve i krásný zámecký park.