Barokní génius Petr Brandl

Pokud by existoval žebříček těch nejlepších malířů v průběhu staletí, obrazy Petra Brandla, českého geniálního malíře z období baroka, by se určitě umístily na čestném místě pravděpodobně hned vedle obrazů Rembrandta van Rijna.

Národní galerie Praha nám na výstavě ve Valdštejnské jízdárně představiluje 64 jeho maleb. Kurátorka Andrea Steckerová zúročila dlouhé roky badatelské činnosti a výstavou vzdala hold geniálnímu malíři, který žil v letech
1668 až 1735.
Na rozdíl od jiných výstav, je tato koncipována ve dvou souběžných rovinách:
První tvoří umělcovy obrazy. Brandl se prakticky nikdy nezdržoval přípravnými skicami, kompozici stavěl už v podmalbách a plynule pokračoval až k závěrečným lazurám. Na jeho obrazech díky moderním technikám najdeme i místa, kde nebyl spokojený a raději je přemaloval.
Kromě rozměrných oltářních obrazů tvoří jednu z dominant výstavy Brandlovo největší plátno Historie Josefa Egyptského. Petr Brandl jej namaloval v roce 1721 na objednávku Františka Josefa Černína a je dnes součástí vybavení zámku v Jindřichově Hradci. Obraz o rozměrech 290×509 cm pro výstavu restaurovali čtyři restaurátoři téměř celý rok.
Mezi diváky jsou málo známé Brandlovy žánrové malby, zachycující obskurní svět podvodných felčarů a mastičkářů, kuřáků i prostitutek. Doslova lahůdkou pro milovníky umění jsou obrazy, na nichž předvádí na svou dobu až neuvěřitelně moderní malířskou techniku. Snad nejslavnějším představitelem této části tvorby je obraz Simeon s Ježíškem s jedinečným autorským rukopisem.
Ta druhá rovina jej představuje jako člověka. Ačkoliv byl nejlépe placeným malířem své doby, nejenže se pochopitelně odmítal podřídit cechovním pravidlům, ale protože miloval luxus, byl také celoživotním dlužníkem. Dlužil svým dodavatelům za exotické potraviny, víno, tabák, dýmky, sportovní náčiní. Tyto dluhy jej dokázaly dostat několikrát i do vězení. Pravidelně se dostával do soudních sporů o výživném s manželkou na své tři děti. Spory měl i se svými objednavateli, protože velmi často nedodržoval smluvní podmínky.

Petr Brandl: Příběh bohéma
Valdštejnská jízdárna od 20. října 2023 do 11. února 2024, Praha. Výstavu provází i zajímavé doprovodné programy, podrobnosti najdete na webu ngprague.cz