7 rad jak začít s bezlepkovou dietou

Dnešní medicína má léky na nejrůznější druhy nemocí, ale lék na celiakii ještě nalezen nebyl. Bezlepková dieta je tak jediná cesta, jak snést toto onemocnění. Samotné určení diagnózy je obvykle obtížné, protože celiakie má řadu nespecifických příznaků. Nemoc pak s sebou přináší celou řadu omezení. Zpočátku není vůbec jednoduché přejít k „čisté“ bezlepkové dietě. Nakonec to ale může ozdravit stravování celé rodiny.

Jak poznám, že jsem celiak?
Kromě klasické formy celiakie, která postihuje asi jen desetinu pacientů, jsou i další formy s odlišným průběhem. Je opravdu těžké některé z nich rozeznat. Mezi projevy klasické celiakie patří např. průjem, nadýmání, ztráta hmotnosti, bolesti břicha, zvracení a nevolnost. U dětí dochází také k rozmrzelosti, únavě a svalové slabosti.
„Při určitých příznacích a pochybnostech bych volila návštěvu lékaře a zažádala si o důkladné vyšetření“, radí například výživová poradkyně Jana Servátková. Často dochází i ke kombinaci několika druhů vyšetření, aby byla stanovena správná diagnóza. Celiakie se dá zjistit jednak z vyšetření krve, dále biopsií tenkého střeva a testem stolice.

Jak začít s bezlepkovou dietou?

Vnímejte tuto změnu pozitivně
Bezlepková dieta je zkouškou silné vůle. V dnešní době ji volí nejen nemocní lidé, ale i lidé, kteří chtějí žít zdravějším životním stylem a upravit si jídelníček. V první řadě je třeba si uvědomit, že jde především o vaše zdraví. Bezlepkovou dietu nemusíte chápat jako nutné zlo, ale třeba jako pozitivní změnu životního stylu, která se stává moderní záležitostí.

Dál jezte svá oblíbená jídla
Bojíte se, že přijdete o většinu svých oblíbených pochoutek? Výrobci potravin však na celiaky již pamatují a snaží se vyrábět své produkty i v bezlepkové variantě, a to při zachování stejné chuti.

Odstraňte z dosahu lákadla
Není jednoduché držet dietu, když všude kolem vás je spousta lákadel. Pro snadnější zvykání na nový režim si zakoupené bezlepkové potraviny uložte do vyhrazené skříňky či šuplíku. Snáze tak odoláte pokušení.

Zapojte celou rodinu
Požádejte rodinu o spolupráci a zamezte tak dvojímu vaření. Příkladem je zahušťování omáček či polévek pouze bezlepkovou moukou. Rodině takováto nepatrná změna také velmi prospěje.

Upřednostňujte přírodu
Nakupujte potraviny v přírodním stavu, používejte v kuchyni častěji přirozené bezlepkové potraviny, jako jsou kukuřice, pohanka, rýže, jáhly, sója, luštěniny, brambory či výrobky z nich.

Pozorně čtete etikety
Dávejte přednost balenému zboží, kde musí být vždy uvedeno přesné složení. Zdroje lepku se přidávají do potravin jako separační a zahušťovací prostředek. Bezlepkové výrobky naleznete označené speciálním symbolem přeškrtnutého klásku.

Snídaně je základ!
V posledních desetiletích se u nás významně změnil styl snídaně. Lidé začali dávat přednost cereáliím. To zvyšuje přísun vlákniny a podporuje správnou činnost zažívacího systému. A protože vše je v hlavě, nevykročte ráno v žádném případě z domova bez snídaně. S prázdným žaludkem lehce podlehnete různým nezdravým lákadlům.