Zázrak jménem kimchi a pozvánka na víkend

Kimchi pochází z Koreje, ale své místo si již našlo po celém světě. Není divu, tento kvašený pikantní salát je velmi prospěšný zdraví. Obsahuje především plno, pro zdraví prospěšných, probiotik. Kimchi se také představí
v poslední prázdninovou neděli na pražské Ladronce v rámci F.O.O.D. pikniku.

Kimchi vzniká fermentováním

Fermentování neboli kvašení je proces, který znali už naši předci a využívali jeho kvalitu. Neznamená to, že jídlo je zkažené! Kvašení probíhá pod dohledem a za velice přísných sterilních podmínek. Nakládá se do opravdu čistých skleněných nebo keramických nádob s rovnými hranami a jen zdravé, nenatlouklé, neponičené ovoce či zelenina, ale i vločky, semínka a další.
Při procesu kvašení pak vznikají jednobuněčné bakterie, které vytvářejí prostředí odolné vůči hnilobnému procesu a toxinům.

Výhodami fermentování, chcete-li česky kvašení, je:
• ochrana potravin a prodloužení jejich trvanlivosti
• zvýšení obsahu živin, enzymů a nutričních hodnot
• dosažení vyššího aroma nebo chutí potravin
• zlepšení stravitelnosti – tvorba probiotik
• eliminace toxinů

Jedním z nejvýznamnějších benefitů kimchi je tedy jeho obsah probiotik, která podporují zdravou střevní mikroflóru. Činnost probiotických bakterií navíc šetří organismu práci při trávení a tělo pak může energii použít na jiné procesy.
Kimchi dále obsahuje antioxidanty, vitamíny a minerály (např. draslík), které pomáhají snižovat riziko srdečních chorob a cukrovky. Konzumací kimchi také podpoříte funkci mozku a nervového systému, a dokonce prý napomáhá ke snížení stresu. Je rovněž významným antivirotikem, díky němuž posilujete svou imunitu.
Jedná se o perfektní volbu pro každého, kdo hledá zdravé a chutné jídlo. Můžete jej servírovat samostatně, jako salát k jinému jídlu nebo jím zpestřit odpolední svačinu. Tuto fermentovanou zeleninu, jejímž základem je čínské zelí, si můžete připravit i sami doma. Počítejte ale s dostatkem času, než proběhne hlavní proces fermentace. Nebo vyzkoušejte kimchi značky Beavia, které představuje vyvážený mix zeleniny pro nejlepší přínos vašemu tělu. Kromě čínského zelí v receptuře najdete také další velmi zdravé plodiny – česnek, zázvor, jarní cibulku, mrkev nebo bílou ředkev.
Beavia nedávno představila i novinku, kterou je kimchi z českého hlávkového zelí.

S produkty Beavia se můžete setkat poslední prázdninový víkend, v neděli 3. 9. na pražské Ladronce v rámci gastronomického festivalu F.O.O.D. piknik.