Jak se stává sen skutečností

S velkým potěšením jsme se dozvěděli o vzniku nové mateřské školky s uměleckým zaměřením. Možná je to právě to, co své dítě hledáte…

000210

Přinášíme vám rozhovor se zakladatelkami projektu.

Jak jste dospěly k myšlence založit si vlastní mateřskou, navíc vysloveně uměleckou školku?

JK: Zřízení vlastní mateřské školky je mým snem už od šestnácti let, ještě z dob studií na střední pedagogické škole. Ale až nyní jsem získala odvahu to uskutečnit. Pravděpodobně jsem potřebovala získat maximum zkušeností, než jsem tento krok podnikla.

Ten nápad vznikl opačně, než bych předpokládala. Jednou jsem se probudila a měla na rtech slovo „muška“. Až po pár dnech mi došlo, že je to zkratka mé vysněné školky. MuŠka jako Mateřská Umělecká Školka. Koncept naší školky vnímám jako ideální propojení mého pedagogického vzdělání, praxe v oboru a zkušeností získaných při studiu zpěvu na konzervatoři.

Povězte nám, prosím, jaká byla cesta od nápadu k činu, jak dlouho jste tuto myšlenku nosila v hlavě?

JK: Dlouho ne. Krátce poté, co jsem zjistila význam slova „muška“, vše šlo rychle. Najednou mi samy přicházely nápady, jak má co vypadat, fungovat, jak celou koncepci pojmout. Asi po třech týdnech jsem se dočetla v jednom časopise o kurzech pro začínající podnikatelky – maminky na mateřské dovolené. Tam jsem poznala svoji nynější kolegyni Míšu Přibylovou a nabídla jí spolupráci.

MP: Myšlenka vést děti k umění mě hned na první pohled nadchla. Hraji od svých dětských let na housle a celý můj život obohacuje hudba. Odmala jsem chodila s tátou na koncerty, a i když ne vždy mě to bavilo, dalo mi to do života hodně. Já měla to štěstí, že mě k tomu vedli rodiče, kteří mě v tom podporovali a dodávali impulsy. Ne každé dítě má rodiče, kteří mají to štěstí, že lásku k umění mohou svému dítěti předat sami. Myslím si ale, že kvalitní školka, kde děti tráví bezesporu hodně času ve svém životě, může dát velmi kvalitní základ do života. A ukázat spoustu krásného a kouzelného, čím nás hudba tanec i výtvarné umění obklopuje.

V době kdy Jana přišla za mnou s tímto nápadem, mi právě končila rodičovská dovolená a já hledala cestu kam dál. Předtím jsem pracovala v Praze i v zahraničí v nadnárodních společnostech, které mě časově velmi vytěžovaly. Já ale díky svému synovi už měla hodnoty posunuty jinam, chtěla jsem najít práci, která mě bude bavit, bude dávat smysl a zároveň se budu moci starat o svou rodinu. Školka s uměleckým zaměřením mě zkrátka nadchla a tak trochu bez rozmyslu jsem šla s Janou do toho.

Čím bude nově vzniklá MuŠka výjimečná oproti ostatním školkám v Praze či okolí?

JK: Výjimečná bude hned v několika směrech. Rády bychom děti vedly k lásce k umění již v raném věku, tak, aby jim tato láska vydržela celý život. Naší koncepcí je využít umění jako prostředek k výchově dětí. Dalším rozměrem je poskytnout kvalitní umělecké vedení pod jednou střechou. V naší školce budou vyučovat pouze pedagogové, kteří mají vystudovanou konzervatoř či vysokou uměleckou školu. To znamená, že naši rodiče nebudou muset děti rozvážet dva až třikrát týdně do baletu, na zpěv či do sboru.

Zároveň budeme klást důraz na zdravé stravování ve spolupráci s výživovou poradkyní Janou Vašákovou.

Další výhodou naší školky bude dlouhá otevírací doba až do 18:00 hodin.

Jaké jsou základní obory ve vaší školce?

JK: Hudební, taneční a výtvarný. Pro děti předškolního věku chystáme i obor dramatický. Ještě bych ráda zdůraznila, že výuka cizích jazyků je v naší školce také samozřejmostí.

Jakým způsobem tedy mohou rodiče své děti přihlásit a od jakého věku?

MP: V současné době pracujeme na rekonstrukci budovy na Praze 10 v Petrovicích. Školka otevře brány dětem 1. září letošního roku. Zatím tedy nemáme hotové prostory, kam bychom vás pozvali. Nicméně již teď nám mohou rodiče psát svůj předběžný zájem na náš email: muskaskolka@gmail.com. Nebo nás kontaktovat prostřednictvím našeho kontaktního formuláře na našem webu www.muskaskolka.cz. V létě pak už rádi pozveme do naší školky rodiče, aby sami mohli posoudit, zda je to přesně to prostředí, ve kterém by rádi viděli své děti. V květnu navíc budeme pořádat uměleckou akci „Odpoledne s MuŠkou“, kde vystoupí známí umělci a během celého odpoledne budeme opět informovat rodiče o naší školce. I zde bude možnost dítě k nám přihlásit.

Jsou nějaká kriteria pro přijetí do MuŠky?

MP: Nejsou, a to bych chtěla zdůraznit. Naším cílem není vychovávat malé „Mozarty“ či „malé Leonardy“. MuŠka je určena pro všechny děti ve věku od dvou do sedmi let, které rády zpívají, malují či tancují.

Budeme rády, když rodiče přihlásí děti, u nichž zpozorovali talent, či radost z nějaké umělecké činnosti. Naše školka má všechny předpoklady k tomu, aby jejich talent rozvinula. Samozřejmě ale rády otevřeme dveře i dětem, které zatím vztah k těmto činnostem nemají, ale rodiče by u nich rádi lásku k hudbě a umění rozvíjeli.

Jak bude vypadat běžný den ve vaší školce?

JK: Bude hodně podobný programu ve státních školkách. Umělecké činnosti se ale budou prolínat výukou v průběhu celého dne. Samozřejmostí je práce s dětmi v malých skupinkách.

Na závěr nám ještě povězte, jaké jsou v souvislosti s MuŠkou vaše plány do budoucna. Máte nějaké „tajné“ sny? 

JK: Ráda bych založila nadaci „MuŠka talent“, díky níž by se daly dohromady prostředky na stipendium pro nadané děti rodičů, kteří si naši školku nemůžou z finančních důvodů dovolit. Mým snem je, aby byla naše školka vyhledávaná pro svou kvalitu a oblíbená malými i velkými klienty.

MP: Můj sen je plná školka spokojených dětí a potažmo i spokojených rodičů.

Děkujeme za rozhovor.

 Více informací na www.muskaskolka.cz