První kolo? Rozhodně odrážedlo!

Všimli jste si někdy malých dětí, jak „bojují“ na šlapacích kolech s přídavnými  kolečky? My, svědomití rodičové, jim je sveřepě montujeme na zadní kola, protože jsme přece také tak začínali. Postranní kolečka jsou už ale dávno překonaná. Neslouží ani tak dětem, jako spíš našemu dobrému pocitu, že jsme potomka pro první jízdy náležitě vybavili.

Všimli jste si někdy malých dětí, jak „bojují“ na šlapacích kolech s přídavnými  kolečky? My, svědomití rodičové, jim je sveřepě montujeme na zadní kola, protože jsme přece také tak začínali. Postranní kolečka jsou už ale dávno překonaná. Neslouží ani tak dětem, jako spíš našemu dobrému pocitu, že jsme potomka pro první jízdy náležitě vybavili.

Bez šlapátek

V posledních letech je vídáme v parcích, na dětských hřištích i cyklostezkách čím dál tím častěji –  odrážedla připomínající kolo, kterému však něco chybí. Proč nemají pedály? Protože je malé děti nepotřebují a výuku jízdy na kole jim spíše komplikují. Děti často těžký převod kola neušlápnou nebo šlapou dozadu. Naproti tomu odrážení je jim blízké: mají neustálý kontakt nožkami se zemí, kdykoli si jimi mohou přibrzdit, a tak se cítí mnohem jistější. Rodinné procházky jsou výrazně delší – malý cyklista na takovém odrážedle ujede bez námahy několik kilometrů, a to i v terénu. Kopec, který by na šlapacím kole nevyšlapal, na takovém „osekaném“ kole jednoduše vyběhne. 

Bez berliček

Dětská odrážedla jsou skutečnou revolucí ve výuce jízdy na kole – již dvouleté děti se na nich naučí držet rovnováhu. Úplně samy, intuitivně. Už za nimi nemusíte běhat, přidržovat je za sedlo a křičet na ně. Děti se dobře baví a ani si nevšimnou, že jezdí s oběma nožkami ve vzduchu a drží balanc. A kolem čtvrtého, pátého roku – když jsou vyšší a silnější – přesedlají rovnou na šestnáctkové kolo bez přídavných koleček. 

Bez zbytečné zátěže

Málokdo si uvědomí, že šlapací kolo s bočními kolečky je až třikrát těžší než odrážedlo. Hmotnost vozítka je ale pro malé dítě velmi důležitá. Dvouletý či tříletý prcek šlapací kolo často ani neuzvedne a nadšení z nového (a nijak levného) stroje brzy vyprchá. Jakpak by se líbilo vám jezdit na kole, které váží téměř tolik, co vy sami?

Se zadní brzdou

Co dělí kola bez pedálů na bezpečná a nebezpečná, je v prvé řadě to, zda jsou vybavena dobře ovladatelnou ruční brzdou zadního kola. Dvouletý capart ji nepoužívá a obvykle ani nepotřebuje. Ale tříleté, čtyřleté či pětileté dítě se bez spolehlivé brzdy rozhodně neobejde. V rychlosti, které je v tomto věku schopné dosáhnout, už nemůže bezpečně zastavit pouze svými podrážkami. Pořídit dítěti odrážedlo bez brzdy, případně s brzdou na předním kole je proto velmi krátkozraké. Navíc, pokud si dítě osvojí ruční brzdu, bude na šlapací kolo ještě připravenější.

Hurá do sedel

Odrážedlo by nemělo mít běžné cyklistické sedlo – dítě se tu neopírá o pedály, takže by z něj při jízdě s kopce sjíždělo. Mnohem vhodnější jsou sedátka tvarem připomínající sedlo koňské. Při výběru konkrétní značky se také zaměřte na nejnižší možnou polohu sedátka, abyste se pak na ten velký dárek nechodili dlouho jenom dívat do garáže. Když si na něj sedne dvouleté dítě, musí mít na zemi celá chodidla, nikoli jen špičky. Správné kolo bez pedálů s vaším potomkem také plynule roste – jedna či dvě předvrtané dírky na sedlovce nejsou ideální, takto předem dané polohy totiž nemusí odpovídat aktuální výšce vašeho miláčka. Máte-li více dětí ve věku od 2 do 5 let, oceníte i snadno měnitelnou výšku sedátka – ideálně bez nářadí.

Bez šrámů

Smiřte se s tím, že se svým prvním kolem dítě nebude jednat v rukavičkách. Pohodí ho, kde se mu zlíbí, do lecčeho narazí, často mu spadne. Zaměřte se proto na materiál, ze kterého je vyroben rám kola. Přejeďte přes něj rukou a zbystřete, když narazíte na nějakou ostrou hranu, vystupující šroub či nechráněné rukojeti. O to vše by se vaše dítě mohlo snadno poranit. Někteří výrobci jdou ještě dále – konstruují odrážedla tak, že se jejich řídítka nemohou přetočit, pádů je tak mnohem méně a jízda podstatně plynulejší.

Helma, helma a zase helma

Pro kola bez pedálů platí heslo „bez helmy ani krok“. Děti na nich dokážou být překvapivě velmi rychlé. Čím dříve si tedy na helmu zvyknou, tím lépe. Pomůže, když je zapojíte do výběru, budou k ní pak mít lepší vztah. Aby helma plnila svůj účel, nesmí být dítěti volná a na hlavě povlávat všemi směry. Nasaďte ji vodorovně, aby chránila čelo a spánky, a pak ji otočným šroubem na zátylku utáhněte. Teprve pak seřiďte a zapněte řemínky pod bradou. Nezapomeňte, že vaše dítě musí být také dobře vidět. Pomůže pestrobarevné oblečení, ale mnohem účinnější jsou reflexní prvky na kole, na helmě a oblečení.