Správná obuv je dobrá investice

Když kupujete nové botičky, je třeba dbát, abyste koupili takové, které dobře padnou. Nesmějí být příliš malé, příliš velké, příliš tvrdé a neohebné, ani příliš těžké. A abyste zabránili pozdějšímu zdravotnímu poškození, nemůžete se tak úplně spolehnout jen na úsudek svého dítěte.

000015

98 procent lidí přichází na svět se zdravými chodidly. Ale již jenom 40 procent dospělých má skutečně chodidla zdravá. Deformace chodidel všeho druhu stejně jako potíže s kyčlemi a páteří mohou být zapříčiněny právě nošením špatné obuvi v dětství.

Dětská chodidla jsou měkká a tvarovatelná a velmi citlivá. Jejich nervové buňky nejsou ještě zcela vyvinuty, a tak děti samy nepoznají, zda jim bota sedí či nikoliv. O to těžší je pro rodiče najít správnou obuv. Četné studie ukázaly, že více jak 50 procent dětí nosí boty, které jsou jim buď příliš velké nebo příliš malé.

I nadále velmi rozšířené zkoušení palce nenabízí jistotu, protože děti reflexivně palec stáhnou, když je na něj vyvíjen tlak. Jisté je pouze pravidelné měření spolehlivým měřicím systémem, jako je např. WMS. (Byl vyvinut německým obuvnickým ústavem a na jeho vývoji se velkou měrou podílela značka dětské obuvi Elefanten.)

V ČR se bohužel prodává i dětská obuv, která neodpovídá zásadním ortopedickým a hygienickým kritériím na zdravotně nezávadnou obuv. Česká obuvnická a kožedělná asociace proto zavedla již v roce 1997 dobrovolnou certifikaci dokladující zdravotní nezávadnost a správnou ortopedickou konstrukci dětské obuvi.

Nejlepší je měřit dětské chodidlo každé tři měsíce, protože dětská noha vyroste v prvních letech o dvě až tři velikosti ročně. Systémem WMS (najdete ve vybraných prodejnách) se neměří pouze délka boty, ale také velikost bříška. Kromě toho musí boty s pečetí WMS splňovat přísná kritéria kvality a nepřítomnosti škodlivin. A nikdy nekupujte boty s rezervou, že noha doroste! V příliš velké botě nemá chodilo dostatečnou stabilitu ani podpěru a naráží stejně jako v malých botách palcem na špičku boty, což vede k poškozením.

Několik zásad při nákupu dětské obuvi:

  1. Boty kupujte nejlépe odpoledne, protože chodila se během dne roztáhnou.
  2. Děti nechte před měřením v obchodě trochu pobíhat, aby se chodidlo mohlo roztáhnout.
  3. Správné měření (každé tři měsíce) provádějte spolehlivým měřicím systémem, jako např. WMS. Tím lze měřit i změny v šířce nohy.
  4. Dětské boty by měly být lehké a pružné. Vyzkoušejte, zda je podrážka dostatečně pružná.
  5. Většina dětských nohou se velmi potí. Při nákupu obuvi dbejte na prodyšné materiály.
  6. Špička boty musí být tvarovaná tak, aby prsty měly dostatek místa.
  7. Modely se suchým zipem nebo tkaničkami lze individuálně nastavit.
  8. I v případě otevřených bot a sandálů by měla mít noha dostatečné zpevnění. Když ne, děti snadno zakopávají.
  9. Dbejte, aby dětské boty měly protiskluzové podrážky.
  10. Kontrolujte i domácí obuv či přezůvky ve školce či škole, zda jsou ještě dobré.