Babictví: Vědění moudrých žen

Moderní porodnictví s odvěkým uměním porodních asistentek příliš nepočítá. V České republice ještě mnohem méně než v jiných evropských zemích. Je to škoda. Porodní asistence patří k profesím, které se od věků předávaly z generace na generaci.

vse-kolem-briska_1_monika-cibulkova_4338656_l

 

 

Také dnes se porodní asistentky, vykonávají-li svou profesi v jejím pravém duchu, umějí do potřeb těhotných žen mimořádně vcítit a ovládají tajná umění úlevy a pomoci, které technicky orientovanému porodnímu lékařství zůstávají skryty.

Moxování

Jde o metodu tradiční čínské medicíny, kterou lze využívat v závěru těhotenství, a to u žen, jejichž děti dosud nezaujaly žádoucí porodní pozici hlavičkou dolů, ale naopak v lůně matky čekají na porod v poloze pánevní. Pomocí speciálních „doutníků“ jsou aktivovány žádoucí akupunkturní body na nohou, když jsou během asi dvaceti minut do hloubky prohřívány. „Dítě tak od matky dostane potřebný impuls a energii, které potřebuje k otočení do správné polohy,“ vysvětluje Zahra Shabani, porodní asistentka dnes působící v Německu, avšak pocházející z Íránu z rodiny, kde se babické řemeslo už po mnoho generací dědí z matky na dceru. Moxování užívá Zahra Shabani ve své mnichovské praxi s velkým úspěchem: „Až 80 % plodů v pozici koncem pánevním se díky moxování nakonec stočí do správné polohy,“ říká. Náklady na tuto alternativní léčebnou metodu plně hradí německé zdravotní pojišťovny.

Shiatsu a akupunktura

Klasická čínská medicína coby nejstarší medicínský systém na světě v Číně i Japonsku dodnes platí za směrodatnou v mnoha nemocnicích. V porodnictví slouží především k ulevování od bolesti a k usnadnění zlepšení průběhu porodu. Německé porodní asistentky mají v oblibě zvláště shiatsu a akupunkturu. Mají možnost doplnit si vzdělání ve speciálních kurzech.

Masáž shiatsu přináší ošetření akupunkturních drah a bodů s cílem ovlivnit energetické dráhy a nastolit v nich volný tok oživující energie čchi a tím i volný tok krve a lymfy v jejich okolí. Pomáhá ulevit od většiny běžných fyzických těhotenských obtíží. Pro porod je dobré znát speciální bod Li 4 umístěný na vnitřní straně ruky v důlku mezi palcem a ukazováčkem. Cílená tlaková masáž tohoto bodu, případně posílená kouskem ledu ,výrazně napomáhá v mírnění porodních bolestí.

Také aplikace akupunktury spočívá v cíleném ovlivňování organizmu stimulací tzv. aktivních drah, avšak na přesně vymezených bodech na povrchu těla, a to stimulací zavedením speciálních jehel na určitou dobu. Pomocí akupunktury lze u jinak zdravých žen např. mírnit těhotenskou nevolnost, poruchy spánku či stavy úzkosti a neklidu. Lze ale také změkčovat tuhé tkáně před porodem nebo pomoci dítěti zaujmout správnou polohu. Při porodu jde pak o urychlení porodních kontrakcí a zmírnění bolestivosti stahů. Vynikajících výsledků lze akupunkturou dosáhnout při zánětech mléčné žlázy a při poruchách laktace.

Michaelský kosočtverec

U každé těhotné ženy lze pomyslně spojit dva body jejích nadpánevních důlků na zádech s body pánve vymezujícími její šíři. Vznikne tak kosočtverec, z jehož tvaru lze usuzovat, zda má žena pánev dostatečně širokou k tomu, aby jí při porodu prošla hlavička dítěte.

„Čím více směřuje horní strana kosočtverce do špičky, tím větší problémy lze očekávat,“ vysvětluje mnichovská porodní asistentka Margitta Dezfouli, která za třicet devět let své praxe pomohla na svět stovkám dětí a přitom se naučila rozumět ženskému tělu včetně odhadování nepoměru mezi velikostí hlavy plodu a rozměrovými možnostmi mateřské pánve. „Nepoměr mezi hlavičkou miminka a matčinou pánví je dnes častější než dřív,“ upozorňuje Margitta Dezfouli. Důvodem může být jak předchozí úraz, který žena na pánvi prodělala, tak – mnohem spíše – velikost plodu, která se při současné dobré výživě a životním stylu v průměru zvyšuje.“

Poznávání hranice bolesti

Porodní bolesti patří bezpochyby k nejintenzivnějším, dají se však vydržet, zvláště když se na ně rodička dobře připraví. Některé německé porodní asistentky proto na kurzech předporodní přípravy nabízejí speciální cvičení: Vyzvou matky, aby se sedly do tureckého sedu, rozpažily ruce a zkusily v této pozici vydržet tři minuty. Podobně jako při kontrakcích, pociťují ženy v této pozici postupně bolest, která pomalu přichází, dostupuje vrcholu a po následném uvolnění opět odchází. Hluboké nádechy nosem a výdech ústy pomáhají nepříjemné pocity zmírnit. Ženy, které cvičení dokáží poctivě provádět, získávají dle porodních asistentek vůči bolesti zdravé sebevědomí.

Může tvar břicha prozradit pohlaví miminka?

Margitta Dezfouli pravidelně vyšetřuje mnoho těhotných žen. Pohlaví miminek po letech praxe dosti bezpečně pozná z ultrazvukových snímků. Na odhadování, zda žena čeká chlapce nebo dívku, má ale i jinou metodu: „Ženy, které čekají chlapce, mají dle mých pozorování bříško častěji do špičata s vystouplým pupíkem. Oválné břicho s plochým pupíkem svědčí spíše pro dívenku,“ tvrdí Margitta Dezfouli. Její kolegyně se jí pro toto přesvědčení smějí s tím, že prognózy z břicha jsou jen báchorkou. „Nemohou mi přece vymluvit mou osobní zkušenost,“ usmívá se shovívavě porodní asistentka.

Jak vyvolat porod přirozenými metodami

Sexuální hrátky, pohyb, teplá koupel, uvolnění mysli – toto a mnoho dalších triků může dle zkušeností porodních asistentek spustit porod, je-li miminko pro příchod na svět připraveno. K vůbec nejúčinnějším prý patří masírování bradavek: Asi minutové masírování vždy s dvou až tříminutovou přestávkou po dobu asi jedné hodiny údajně důkladně prokrví dělohu, která tak bývá povzbuzena k porodním kontrakcím.

Světlý trojúhelník okolo úst

Margitta Dezfouli je zvyklá pozorovat během porodu i obličej rodící ženy. „Z obličeje toho hodně poznám, mimo jiné zrcadlí, je-li již děložní hrdlo otevřeno. Zvláště u žen se světlou pletí se po zániku branky okolo úst objeví světlý trojúhelník. Je to pro mne znamení, že dítě je připraveno k příchodu na svět, že nastává vypuzovací fáze a že je čas začít matku povzbuzovat k tlačení,“ vysvětluje Margitta Dezfouli.

Nadnášející sůl

Teplá koupel uvolňuje a mírní bolesti. Porodní asistentka Ingeborg Stadelmann tvrdí, že koupel pomáhá obzvláště v první otevírací fázi porodu, a to za přidání přírodní koupelové soli. „Nebojte se větší dávky, do plné vany doporučuji až jeden kg soli. Slaná voda ženu nadnáší a pomáhá jí zvládat kontrakce i šetřit síly.“ Kromě toho sůl působí jako dezinfekční prostředek. Jen pozor na alergické reakce kůže!

Blahodárné léčivé byliny

Aromaterapie patří v německých porodnicích i porodních domech k standardnímu doprovodu porodního dění. Není divu, jde o dávnou a osvědčenou metodu. Již v antických dobách byly těhotné a rodící ženy obklopovány vonnými substancemi, jejichž rozmanité účinky byly dobře známy. K nejužívanějším esencím patří ty ze sporýše lékařského, růží, yzopu, ylang-ylangu, jasmínu, římského heřmánku, levandule, karafiátů či skořice. „Když ženy dýchají vonný vzduch, vstupuje do nich klid, teplo a důvěra – a tím také vznikají předpoklady pro harmonický normální porod,“ připomíná Ingeborg Stadelmann, známá německá porodní asistentka, jejíž knihy jsou známy i v ČR.

Chcete se dozvědět víc? 

Listujte v následujících knihách:

Ingeborg Stadelmann: Zdravé těhotenství, přirozený porod

Ina May Gaskin: Zázrak porodu

Valerie Ann Worwood: Voňavá lékárna – rukověť aromaterapie

Všechny zmíněné knihy vydalo nakladatelství One Woman Press, www.owp.cz