Příprava na porod: na dýchání záleží!

Když neudělá žena naprosto nic, i tak se její tělo na porod připravuje. Je však nespočet aspektů a zdánlivých detailů, které se na zdárném porodu podílejí. „Repertoár“ sahá od vytvoření té nejlepší duševní pohody doma až po vyhledání dobrého předporodního kurzu. Svému tělu ale rozhodně pomůžete, když se kromě jiného zaměříte na dýchání.

Dýchání = síla

Na dýchání záleží vždy – v těhotenství ale ještě víc. Nádechem a výdechem pohupujete miminko v bříšku, především ale díky němu lépe zvládnete porodní kontrakce a nakonec i vytlačíte dítě na svět.
Dýchání si tělo řídí samo. Když nás právě nezužuje stres nebo nemoc, dýchání je automatický proces. Přesto ho můžeme různými technikami příznivě kontrolovat a ovlivňovat svou vůlí a ke svému prospěchu. (Pomyslete si jen například na jógu.)
Základní pravidla pro správné dýchání znějí: „Dýchat nosem, nikoliv ústy“ a „Dýchat pomaleji a hlouběji, přičemž nádech a výdech by měly trvat zhruba stejně dlouho, možná výdech trochu déle, ale to už se blížíme k některým relaxačním technikám.“
Při nádechu vstupuje do našeho těla blahodárný kyslík a vyživuje buňky, uklidňuje nervy, urychluje metabolismus a normalizuje krevní tlak. Při výdechu se zbavujeme odpadních produktů, především oxidu uhličitého.
O tom, nakolik je důležité s dechem vědomě pracovat při porodu, se vedou spory. Zastánci přirozených porodů doporučují podporovat celkovou intuici, která ženám spontánně napoví, kdy a jak během kontrakcí dýchat. Příkazy porodnického personálu, které mají rodičku přímo navádět, kdy dýchat a kdy dech zadržet, bývají naopak někdy kontraproduktivní.
V každém případě stojí za to mít povědomí o možnosti dechových praktik při porodu a během těhotenství se dechem zabývat.
Naše tipy:
– Kupte si bublifuk. Kromě toho, že vám vykouzlí úsměv na tváři, při tvorbě bublin budete automaticky procvičovat správný výdech. Při nádechu se snažte dýchat do břicha, a nikoliv do hrudi. Pomůže vám, když si představíte, že chcete vydechnout nohama, a nikoliv hlavou. Dýchání se uvolní, když povolíte břišní svaly a nebudete zadržovat dech.
– Koncentrujte se na svůj dech ve chvílích stresu. Ať už jde o návštěvu u zubaře nebo o dohady se šéfem v práci, pamatujte na to, že stres často nevědomky vede k povrchnímu dýchání, přestože právě potřebujeme pravý opak. Považujte koncentrování na dech za svou obrannou techniku. Zastavte se a obraťte do sebe, myslete na svůj dech a prociťte uvolnění, které vám to přinese.
– Seznamte se s tipy dýchání, které se jiným při porodu osvědčily. Nejde o to je otrocky uplatňovat, ale vědět o nich a tím pádem mít možnost je vyzkoušet:
– Hluboké dýchání (nádech nosem, výdech ústy). Vhodné na začátku porodu během stahů nebo později mezi stahy. Rytmus je o něco pomalejší než při obvyklém dýchání.
– Mělké „psí“ dýchání (nádech i výdech pootevřenými ústy, zrychlené tempo). Vhodné v aktivní fázi porodu pro prodýchávání kontrakcí.
– Dýchání „silové“ (rychlé nádechy kombinované s výdechy doplněnými zvukovými vjemy obvykle hrdelního charakteru chchch, hóóó). Vhodné když porod vrcholí, zejména v tzv. přechodné fázi, když kontrakce následují jedna za druhou, ale ještě není vhodné tlačit, protože děložní hrdlo není dostatečně otevřené.
– Dýchání při tlačení (hluboký nádech, krátké zadržení dechu, soustředěné tlačení s výdechem). Vhodné při vypuzovací fázi.