Znáte svůj cyklus?

Moc krátký? Moc dlouhý? Nepravidelný? Bolestivý? Několik informací o nepravidelnostech jedné pravidelné záležitosti:

 

PRŮBĚH

Cyklus začíná prvním dnem periody: děloha se stáhne a odloučí nepoužitou a tudíž již nepotřebnou slizniční výstelku. Zhruba po týdnu se začne výstelka vytvářet znovu a asi v polovině cyklu nastává ovulace – uvolňuje se zralé zárodečné vajíčko. Tělesná teplota se zvyšuje přibližně o 0,5-1 °C. Nyní se sliznice připravuje, aby případně mohlo oplodněné vajíčko zahnízdit. Pokud se tak nestane, hormony vydají pokyn, který odstartuje nový cyklus. Celý cyklus trvá zpravidla 28 dní.

 

PLODNÉ DNY

K ovulaci dochází 14. den cyklu, u starších žen i dříve. Vajíčko je schopné oplodnění cca dvacet čtyři hodin. Spermie přežívají v příznivém prostředí až jeden týden. Chcete-li využívat plodné dny k oplodnění, máte na to maximálně osm dní. Pokud je chcete využívat jako formu antikoncepce, počítejte raději s deseti dny. Jedním z ukazatelů plodných dnů je kvalita děložního hlenu: v plodném období je hlen čirý a tažný, jinak je bílý a nevytváří vlákna.

 

BOLESTI

Pokud břicho bolí již dva tři dny před nástupem menstruačního krvácení, může to být příznakem endometriózy. Jedná se o nezhoubné, avšak chronické onemocnění tkáně, které bývá častou příčinou neplodnosti.

Při bolestivých křečích se může jednat o nedostatek gestagenu. Tento hormon brání v druhé polovině cyklu nadměrnému vylučování jiného hormonu – prostaglandinu. Prostaglandin je hormon, který vyvolává i porodní bolesti.

Bolestivá menstruace se zlepšuje s věkem a s počtem porodů. Pokud se zhoršuje nebo se objeví náhle, měla byste vyhledat lékaře.

Co pomáhá? Při bolestivé menstruaci můžete užívat gestagenové preparáty v druhé polovině cyklu, případně čaje, které svým složením podporují vylučování gestagenu v těle, například z řebříčku. Pokud berete léky proti bolesti, je vhodnější ibuprofen než léky s kyselinou acetylsalycilovou, která snižuje krevní srážlivost a může vést k vyšším ztrátám krve. Kromě toho lze doporučit veškeré prostředky, které vám pomohou se uvolnit a prokrví pánevní oblast, například ohřívací láhev při odpočinku, teplou koupel, procházku, sex, dechová cvičení či hormonální jógu.

 

NEPRAVIDELNÉ INTERVALY

Důvody nepravidelnosti cyklu mohou být rozličné: např. špatná funkce štítné žlázy, myomy, podvýživa, vedlejší účinky medikamentů, stres, hormonální výkyvy. Avšak jen lékařské vyšetření může stanovit přesnou příčinu.

Co pomáhá? V šesti po sobě jdoucích cyklech spěte mezi 14. a 17. dnem cyklu při rozsvíceném světle. To bude simulovat úplněk měsíce a vyvolá tak ovulaci. Ke krvácení dochází čtrnáct dní po ovulaci, čili takto můžete cyklus stabilizovat.

 

MOC DLOUHÝ NEBO MOC KRÁTKÝ CYKLUS

Je jedno, zda váš cyklus je spíše kratší nebo spíše delší, když je pravidelný a drží se mezi 25. a 35. dnem, je vše v pořádku. Odchylka do pěti dnů je normální. Lékaře vyhledejte, pokud je váš cyklus nepravidelný, 25 a jindy 35 dní nebo pokud je stabilně delší než pět týdnů.

Co pomáhá? Hormonální antikoncepce. Také se můžete poradit o vhodných bylinkových čajích, či potravinových doplňcích.

 

PMS

Přesná příčina premenstruálního syndromu není jasná. V zásadě jde o nevyváženost hormonálních hladin. Léčba je závislá na tom, co vás v těchto dnech přesně trápí – výkyvy nálad, migréna, otoky či zrovna napětí v prsou.

Co pomáhá? Snížení příjmu soli, omezení kávy, černého čaje a cigaret. Ve výživě upřednostnění celozrnných výrobků. Pokud jsou problémy psychického rázu mohou pomoci nízké dávky antidepresiv ve druhé polovině cyklu. Čaje nebo potravinové doplňky. Dlouhodobá antikoncepce bez pauzy (žádná menstrucae = žádný premenstruální syndrom).