Jak zvolit správný dudlík

Až pro 80 % malých dětí je dudlík neodmyslitelnou součástí útlého dětství. Uklidňuje, uspává, ale také stimuluje sací reflex. Používali jsme jej téměř všichni, špatně jsme se s ním loučili, a pokud nejste zapřisáhlý odpůrce šidítek, jistě jich pár pořídíte i svému miminku. Napadlo vás někdy, jak to s dudlíky vlastně začalo?

000298

Historie dudlíků aneb od medu k nejpropracovanějším technologiím

Možná vás to překvapí, ale dudlíky se používají již téměř 3000 let! Tedy zpočátku to nebyly dudlíky takové, jaké je známe dnes, ale byly vyrobené z látky naplněné moukou nebo medem. Někdy také alkoholem nebo pověstnými makovými semínky, které ubrečené miminko spolehlivě uklidnily. První dudlíky, podobné těm dnešním, se objevily až v roce 1845 a byly vyrobené z gumy. Od té doby se na jejich dalším vývoji usilovně pracovalo. Ve dvacátém století se začaly objevovat diskuse o vhodnosti a nevhodnosti používání dudlíků a jejich vlivu na vývoj ústní dutiny. Tyto diskuze jsou v dnešní době však již bezpředmětné, neboť na vývoji jednotlivých dudlíků pracují celé týmy složené z vědců z oblasti pediatrie, ortodoncie, a jak bývá u MAMu zvykem, na vzniku nových kolekcí se podílí i ti nejlepší designéři, kteří dudlíkům navrhují trendy a zábavný vzhled.

Kdy a proč dudlík používat

Sání je pro děti přirozený a nezbytný instinkt. Již od čtrnáctého týdne těhotenství je možné pozorovat nenarozené děti pomocí ultrazvuku a spatřit, jak si sají prst. Je to pro ně určitý způsob odpočinku a „přípravy“ na budoucí způsob přijímání potravy. Během prvního roku života je tento reflex naprosto nezbytný nejen kvůli krmení. Nic neuklidní malé miminko více než možnost sát. Stres, nepohodlí a napětí jsou hned ty tam. Není proto divu, že vše, co je v dosahu, je testováno ocucáváním a strkáním do pusinky – prstíky, plyšáci, oblečení a samozřejmě dudlíky.

V prvních čtyřech týdnech pediatři ale dudlík nedoporučují. Miminko a maminka potřebují svůj čas, aby se při kojení „sehrály“, a proto není vhodné pozornost novorozence při učení sání z matčina prsu rozptylovat dudlíkem. V této době je sání určeno jen k příjmu potravy. Ve chvíli, kdy se z krmení stane rutina, je čas na dudlík. Nejenže miminko uklidní a uspí, ale zároveň mu dodá i pocit bezpečí.

V druhém roce života potřeba sání postupně ustupuje. Děti se učí přijímat pevnou stravu a začínají používat první zoubky. Kolem třetího roku života přijde čas rozloučit se s dudlíkem. První zuby jsou již kompletní a pro jejich správný vývoj je nezbytné přestat dudlík používat. Toto období může být trochu náročnější, neboť dudlík se často stává součástí nějakého rituálu, např. při usínání. Rodiče tak musí využít všechnu svoji fantazii, aby vymysleli, jak potomka přesvědčit, že již dudlík nepotřebuje.

Který dudlík je ten správný?

Na trhu existují desítky značek a stovky různých druhů. Výběr není jen o tom, zda zvolit silikonovou či latexovou savičku. Pozornost věnujte i velikosti dudlíku, každý je totiž určený pro jinak staré miminko. Ač se to nezdá, nesprávný výběr dudlíku může nepříznivě ovlivnit zdravý vývoj ústní dutiny dítěte.

Na co si tedy dát při výběru pozor?

Správná velikost

V dnešní době již seženete dudlíky mnoha velikostí. Je velký rozdíl mezi pusinkou právě narozeného miminka a ročního batolete. Ústa a čelisti se vyvíjí velmi rychle a je potřeba na tento fakt reagovat a dudlíky obměňovat. Správně zvolená velikost podporuje zdravý vývoj dásní a prvních zoubků. Proto MAM nabízí celou škálu velikostí. Nejmenší dudlíky MAM Start jsou určené pro novorozence ve věku 0-2 měsíců. Malé MAM dudlíky využijete pro děti do věku 6 měsíců, středně velké pro děti starší 6 měsíců a největší jsou určené od 16 měsíců.

Správný tvar

Jak již bylo zmíněno výše, tvar dudlíku je rozhodující pro správný vývoj ústní dutiny a prvních zubů. Tým 

specialistů z MAM proto vyvinul speciální MAM Perfect, dudlík s nejtenčím krčkem savičky (jen 2,28 mm) na trhu. Patentovaná savička Dento-Flex je o 60 % tenčí a 4x měkčí než savičky srovnatelných dudlíků, čímž se výrazně snižuje riziko deformace čelisti nebo vzniku vadného skusu u miminek.[1]Součástí balení je MAM Perfect sterilizační box, který stačí naplnit vodou a dudlík jednoduše sterilizovat v mikrovlnné troubě.

Všechny dudlíky MAM jsou ortodontické. To znamená, že savička dudlíku je symetrická a miminko necítí žádný diskomfort v případě, že se dudlík v pusince otočí.

Materiál

Veškerý materiál, ze kterého se dudlíky MAM vyrábí, prochází mnoha přísnými testy na nezávadnost a odolnost a neobsahují bisfenol A (BPA). Někteří rodiče preferují silikonové dudlíky, jiní latexové. Proto MAM nabízí u většiny svých dudlíků obě varianty.

MAM Clear je vyrobený ze silikonu, který se ani při intenzivním používání nezabarvuje a stále zůstává čirý. Přes jedinečný průhledný štít dudlíku můžete stále sledovat úsměv svého miminka.

Patentovaná sametová savička všech dudlíků MAM je navržena tak, aby na dotyk působila jako pokožka a miminko nemělo problém s jejím přijetím. Průzkum trhu v letech 2000-2014 prokázal, že 94 % dětí přijalo MAM sametovou savičku kladně.

Prodyšnost

Dudlíky MAM jsou navržené tak, aby byly prodyšné a předcházely vzniku podráždění kolem 

dětské pusinky. MAM Air díky velkýmotvorům v límci dudlíku efektivně odvětrává sliny a vy i vaše miminko se již nemusíte trápit nepříjemným zarudnutím pokožky pod okraji dudlíku.

Design

Nejenom na vhodný materiál a tvar se u MAM klade důraz. Také zajímavý design zde hraje podstatou roli. Každý rok designéři z MAM mění vzhled dudlíků podle aktuálních trendů. Největším výběrem barev a potisků se může pochlubit dudlík MAM Original, který zakoupíte ve třech různých velikostech.

Knoflík dudlíku MAM Night je vyrobený z materiálu citlivého na světlo a ve tmě jemně svítí, takže jej vy i vaše miminko ve tmě snadno najdete.

MAM Nature zase potěší dospělé i malé roztomilými motivy zvířátek.

Dudlíky MAM zakoupíte v hypermarketech Albert, Globus a Tesco, drogeriích dm, Rossmann a Teta, lékárnách, hračkářstvích Pompo a na e-shopu www.babybaby.cz.

Více informací na www.mambaby.com

TEXT PR

[1] *Zdroj: klinický test na Zubní klinice ve Vídni na 27 dudlících světa; vědecké měření z OFI – Výzkumný institut v Rakousku; srpen 2009 – listopad 2009