Ženám pomůže kniha o kojení

Dvacet různých příběhů a každý ukazuje, co vše může ženy při kojení potkat. Novinářka a laktační poradkyně Tereza Mynářová vyslechla dvacet žen a sepsala jejich zkušenosti, pochyby, pokusy a úspěchy do knihy Naše cesta ke kojení. Aktuálně se snaží vydat knihu vlastním nákladem.

Kojit miminko chce většina nastávajících matek. V porodnicích jich zhruba 95 % s kojením skutečně začne, na konci šestinedělí už se ale v Česku výlučně kojí jen 26 % miminek. Ve třech měsících 13 %. Proč kojení často nevyjde podle původních představ? „Jeden z důvodů je ten, že jsme ho ztratili z očí. Kojení přestalo být zkušeností, kterou si ženy v komunitě jednoduše vzájemně předávají,“ předpokládá autorka knihy Tereza Mynářová.
Kniha Naše cesta ke kojení má podle ní pomoct k tomu, aby se kojení vrátilo do běžného života. „Sdílení příběhů a zkušeností pomáhá. Ukazuje ženám, že v tom nejsou samy. Dodává jim inspiraci, jak se s různými nejistotami vypořádat. Naději, že každé náročné období přejde,“ dodává Tereza Mynářová.

20 žen – 20 různých příběhů…
Každý příběh se zaměřuje na trochu jiné téma. Například:
• život s neodložitelným miminkem
• jak kojení pomohlo překonat poporodní úzkost
• srovnání, jak vypadala podpora kojení před 19 lety a dnes
• zkušenost s citlivým a postupným odstavem
• kojení předčasně narozeného miminka
• jak se vyrovnat s pocitem viny, že se vše nedařilo přirozeně
• kojení dvojčat
• jak se povedlo spojit kojení a kariéru
Díky knize se budoucí i stávající matky lépe seznámí s kojením. Získají konkrétní představu, jak může vypadat, co někdy obnáší a jak se dají řešit.

Aby mohla kniha vyjít…
Knihu se chystá Tereza Mynářová vydat během července 2021 vlastním nákladem. Aby to bylo možné, potřebuje vybrat prostředky na ilustrace k jednotlivým kapitolám, korekturu, grafickou úpravu, přípravu k tisku, tisk, dopravu a tvorbu e-shopu na svém webu. Peníze se snaží získat v rámci kampaně na Hithitu, která potrvá do 12. května.

O autorce
Tereza Mynářová je ekonomka, novinářka a laktační poradkyně Mamila o.z. O kojení se začala více zajímat po narození svého prvního miminka – když zjistila, že nejde jen o jídlo a pití, ale o způsob, jak dítě uklidnit, uspat, starat se o jeho zdraví. Zkrátka o plnohodnotnou a důležitou péči.
Během rodičovské dovolené absolvovala kurz laktační poradkyně, aby mohla ženy v kojení konkrétně a účinně podporovat a měla k tomu co nejvíce odborných znalostí. V posledních dvou letech pomohla desítkám matek, včetně těch, kterým v porodnicích řekli, že „s těmito prsy kojit nebudou“. Od roku 2020 se také věnuje osvětě a propagaci kojení na Instagramu.