Bábovka na víkend

Císařská bábovka, mouřenín nebo francouzský Savarin, tak to jsou jen některé z historických receptů na bábovku z dob našich praprababiček, vydaných na počátku dvacátého století v legendární kuchařce od Magdaleny Dobromily Rettigové. Receptů existují stovky, ale Mlékárna Valašské Meziříčí přináší jediný s lahodným jahodovým jogurtem.

Ať už bábovku budete péct sama nebo s dětmi pro své blízké, lze ji ozdobit i netradičně a vytvořit tak neopakovatelné dílo. Jogurt obohatí připravované těsto o vláčnost a jemnost. Navíc se jedná o zdroj minerálů a vitaminů anebo minimálně pomáhají jejich vstřebávání.

Ingredience na bábovku: 200 g polohrubé mouky; 100 g špaldové hladké mouky; 4 vejce; 100 ml oleje; 1 Smetanový jogurt z Valašska jahoda; 1 vanilkový cukr; 1 kypřící prášek; 150 g cukru krystal nebo krupice; špetka soli

Na polevu: 150 g cukru moučky; 30 g citronové šťávy; Lžíce prášku z lyofilizovaných jahod; drcené pistácie a lyofilizované jahody na posypání

Postup: Z bílků vyšleháme tuhý sníh a odložíme bokem. Žloutky vyšleháme s cukrem a vanilkovým cukrem a špetkou soli. Přidáme jogurt a olej, dosypeme obě prosáté mouky a kypřící prášek. Zpracujeme v hladké, středně husté těsto vařečkou nebo v robotu. Opatrně zamícháme bílkový sníh. Přelijeme do vymazané formy a pečeme na 180 °C asi 45 minut (dopečení ověříme špejlí). Připravíme si polevu ze všech surovin ve vodní lázni, spíše hustší, aby nám příliš nestékala. Posypeme drcenými pistáciemi a lyofilizovanými jahodami a servírujeme.

Zdroj: www.mlekarna-valmez.cz