Písek v puse

Přibližně čtyři až šest kilogramů nečistot spořádají děti v prvních deseti letech života. Prý. Podívejme se na tuhle špínu pod lupou. Co z toho trénuje imunitní systém? Co je odporné? Kdy musí rodiče rozhodně zasáhnout?

VODA Z LOUŽE
Není sporu, voda z louže je fuj. Čím déle voda stojí, tím více choroboplodných zárodků se v ní nashromáždí, a to byste měli svému potomkovi sdělit. Když se nehoda stane, případně podejte dítěti sklenici jablečného střiku, aby to zapilo.

PÍSEK A ZEMINA
Patří k nejoblíbenějším „dobrůtkám“ během orální fáze dětského vývoje. Tyto „ingredience“ jsou naštěstí relativně neškodné, pokud ovšem rostliny, které ze země rostou, nebyly čerstvě pohnojeny (biohnojivo není perfektní, je ale o malinko lepší) a hřiště není zneužíváno jako psí toaleta. Zemina a písek jednoduše projdou zažívacím traktem – a postarají se nanejvýš o opruzený zadeček.

JEMNÉ, MALÉ KŘEMÍNKY
Když už takový kamínek skončil v dětské pusince, otázka, kde se nacházel předtím je takřka zbytečná. Mnohem důležitější je, abyste v této chvíli dítě nevylekali. („Copak to tu máš?!“) Často totiž polknou děti předmět až poté, co jste na ně promluvili. Kamínky tak skončí později v plence/nočníku apod. Přesto však své dítě sledujte. Špičaté předměty mohou poranit jícen a střevo. Případně dejte dítěti sníst koláček.

KAMARÁDŮV BAGR
Je neškodný, pokud máte přehled o zdravotní kartě kamaráda. Pokud má ale nejlepší přítel nějakou žaludečně-střevní infekci, nemělo by vaše dítě olizovat jeho hračku. Bohužel člověk většinou neví, kdo měl tyč houpačky (lahodné železo!) před ním v ruce (anebo v puse!). Důvěřujte imunitnímu systému svého dítěte – a v případě jeho selhání zajděte k lékaři.

SEDMIKRÁSKY
Výborně chutnají s jahodami v salátu. Neměli byste je ale sbírat na psí louce. Děti to ale přesto dělají. Přitom ale není nebezpečná tráva a další rostliny, ale mikroorganismy na nich. Pokuste se svoje dítě přesvědčit: „Tráva je krmení pro králíčky!“ Které rostliny jsou však jedovaté a o tom se můžete dočíst na webových stránkách Toxikologického informačního střediska.

LÁHEV OD PIVA
Našlo je v křoví? Raději ji svému dítěti ihned odejměte. Zaprvé skleněné láhve nepatří do rukou malých dětí. Zadruhé lidé, kteří se zbavují láhví v zeleni, jsou podezřelí. A zatřetí může být pro děti nebezpečné i malé množství alkoholu.

ŠPAČKY OD CIGARET
Jsou dobrým důvodem pro rodičovský výbuch. Špačky jsou nejen odporné, nýbrž i jedovaté. Pokud se vám nepodaří je ihned odstranit z dětské pusinky, měli byste navštívit lékaře. Ten mu podá, pokud to bude nutné, dávicí prostředek.