Fakta o mléce, která hodně objasní

Lidé pijí mléko po staletí. Přesto se v posledních letech objevují informace, které jeho pozitivní účinky zpochybňují. Jak je to tedy s mlékem a jeho výživovými hodnotami? Věděli jste, že mlékárenství živí po celém světě celou miliardu lidí? Tušili jste, že přes 37 miliónů mléčných farem vedou ženy? Nabízíme jasný a stručný přehled faktů o mléce.

Jak je to s mlékem a výživou
Mléko je jediný nápoj na světě, který obsahuje tak široké množství přirozeně se vyskytujících nutrientů. Poskytuje dětem esenciální nutrienty včetně vápníku, bílkovin, draslíku a hořčíku a celou řadu vitaminů (B2, B12, A, D, E, K). Děti potřebují nutrienty, jež poskytuje mléko, protože jejich kosterní systémy nahrazují kostní masu každé dva roky až do dosažení dospělosti.
Pasterace mléka se začala používat koncem 19. století. Také díky ní došlo k významné eliminaci epidemie tuberkulózy, která tehdy byla rozšířená.
Mléko a mléčné výrobky mají nejen vysoký obsah vápníku, ale navíc je tento vápník snadno dostupný pro náš organizmus.
Abychom dostali stejné množství vápníku, jaké je v jedné sklenici mléka, museli bychom sníst více než dvě celé brokolice nebo jednu hlávku vařené kapusty.
Spotřeba mléka je spojena se sníženým rizikem nepřenosných chorob, jako je osteoporóza, případně rakovina tlustého střeva a diabetes 2. typu.
Mléčné výrobky jsou vynikající volbou při napomáhání regenerace organizmu jak po namáhavém cvičení, tak i při zvyšování výkonu.
Mléko se svou přirozenou rovnováhou vody a elektrolytů, uhlohydrátů a bílkovin pomáhá tělu doplňovat zásoby glykogenu a vytvářet svalovou hmotu.
Bílkoviny kravského mléka obsahují devět esenciálních aminokyselin potřebných k našemu růstu, které si tělo neumí syntetizovat samo.
Mléčné výrobky přinášejí jen 10 % kalorií z naší stravy, přičemž poskytují vysoce kvalitní bílkoviny a více než 50 % procent našeho vápníku a vitamínu D.
A ještě zajímavost: lidé užívají po staletí teplé mléko s medem k tomu, aby jim pomáhalo usnout.

Mléko a ekologie
Během šedesáti let se dojivost zvýšila čtyřikrát, zatímco se snížila plocha potřebné zemědělské půdy, produkce hnoje, spotřeba vody a emise uhlíku. Mléční farmáři úzce spolupracují s veterináři a výživovými poradci, aby zajistili, že jejich krávy budou zdravé a dobře živené. Inovace pomůže mléčným farmářům produkovat potraviny bezpečným a zdravým způsobem a chránit naši planetu spolu se zajištěním welfare zvířat.

Mléko ve světě
Mlékárenský sektor živí miliardu lidí na celém světě. Mléčné výrobky nabízejí možnost současného zlepšování výživy a snižování chudoby. Stovky miliónů chudých lidí chovají alespoň jednu dojnici, která jim poskytuje nejenom jídlo, ale také kapitál a příjem (zdroj: Rotterdamská deklarace. Největším producentem mléka v EU je Německo, následovuje Francie a Velká Británie. Nejrychleji rostoucí exportéři mléčných výrobků od roku 2011 jsou: Austrálie, Bělorusko, Nový Zéland a Saúdská Arábie.

Zajímavosti o mléce
O více než 37 milionů mléčných farem ve světě se starají ženy. Množství mléka z těchto farem představuje významný podíl celosvětové produkce, ale také významný přínos k obživě jejich rodin.
Historici jsou přesvědčeni, že lidé začali používat mléko jako nápoj před cca 10.000 lety, kdy byla domestikována první zvířata.
Mléko bylo identifikováno jako základní součást stravy prvních cisterciáckých mnichů v 11. století.
Kozí mléko bylo zřejmě první, které se konzumovalo, a to před cca 11.000-9.500 lety.
Než byla vyvinuta první dojicí zařízení, podojili farmáři za hodinu jen zhruba šest krav, zatímco dnes průměrný farmář podojí i vice než sto krav za hodinu.
Spotřeba mléka ve Východní, Jihovýchodní a Jižní Asii roste rychleji než spotřeba masa.
Více informací na www.worldmilkday.org.