Vitamín D – nepatříte do skupiny ohrožené jeho nedostatkem?

Nedostatek vitamínu D v našich podmínkách není tak neobvyklý, než bychom si mysleli. Navíc určité skupiny obyvatelstva jsou ohroženy jeho nedostatkem víc než jiné. Podívejte se s námi, jestli do těchto kategorií nespadáte také vy nebo vaši blízcí.

„Vitamín D potřebují lidé všech věkových kategorií. Na jeho spotřebu se zaměřujeme především v časném dětském věku, v době těhotenství, u seniorů a obecně u lidí, kteří omezují nebo musí omezovat příjem slunečního záření,“ říká MUDr. Petr Tláskal, CSc., vedoucí lékař Oddělení léčebné výživy ve FN Praha Motol.

Těhotné ženy
Málo vitamínu D u žen v očekávání může mít nepříjemné důsledky jak pro ně samotné, tak pro jejich miminka. Plod je plně závislý na příjmu vitamínu D od své matky. Tento vitamin je zároveň spolu s vápníkem důležitým účastníkem procesů vedoucích k vytvoření pevné kostry v průběhu třetího trimestru. Pokud má nastávající maminka vitamínu D nebo vápníku málo, je proces tvorby kostí narušen.
Je prokázané, že děti narozené ženám s dostatečnou hladinou vitamínu D mají v kostech vyšší obsah minerálních látek než děti, které se narodily ženám s nižšími hladinami vitamínu D v krvi. Dostatečné množství přijímaného „déčka“ v těhotenství má kladný vliv na hustotu kostních tkáně u dětí, správnou polohu plodu a optimální tonus svalů.

Miminka
Dětská pokožka je jemná a velmi snadno se spálí. Proto malá miminka před sluncem tak pečlivě chráníme. To má ale za následek nedostatečnou tvorbu vitamínu D, která se může projevovat ztuhlostí svalů, lámavostí kostí, sníženou imunitou nebo náchylností k rozvoji autoimunitních onemocnění, například lupénce, alergiím či astma.
Dostatek vitamínu D je důležitý nejen v prenatálním věku, ale i v čase dospívání a ve zralém věku. „Nedostatek vitamínu D v časném věku vede k rozvoji křivice, pro pozdější období je to osteoporóza se zvýšenou lomivostí kostí,“ dodává doktor Tláskal.
V případě, že je miminko kojené, může dostatečný příjem tohoto vitamínu zajistit samotná matka. Důležitá je kromě pobytu na sluníčku také její strava. Dostatečný přísun tučných mořských ryb 2x týdně (losos, sleď, tuňák atd.) nebo dvě vajíčka obohacená o vitamín D denně.

Sportující
Složení stravy je důležitou součástí tréninkového plánu nejen vrcholových sportovců, ale například i sporujících dětí. Ohlídat si dostatek vitamínu D by měli lidé věnující se pravidelně jakékoliv sportovní aktivitě, ať už jde o víkendovou jízdu na kole, párkrát do týdne posilovna, tenis nebo třeba ob den běh. Má totiž velký vliv na výkon, svalovou regeneraci a snižuje riziko zlomenin.

Starší lidé
Kůže během stárnutí ztrácí nejen svou elasticitu a pevnost, ale obsahuje také méně provitamínu D (7-dehydrocholesterolu). Důsledkem toho se snížuje tvorba vitamínu D ze slunečního záření. Dostatek „déčka“ přitom u starších lidí zlepšuje svalovou kontrolu a imunitní reakce, tedy dva důležité aspekty vitálního stáří.

Lidé s oslabenou imunitou
Na vitamínu D stojí ze značné části celý náš imunitní systém. Díky zapojení tohoto vitaminu v imunitních procesech pomáhá jak v boji s virovými či bakteriálními patogeny, tak sehrává svou úlohu také v boji s nádorovým onemocněním a autoimunitními procesy.
Zkoumá se například jeho vliv na zpomalení vývoje roztroušené sklerózy nebo revmatoidní artritidy a mnohé další. Pokud vás tedy trápí časté nachlazení nebo autoimunitní onemocnění, zkuste se zaměřit právě na zvýšení hladin vitamínu D ve svém těle, ať už to bude pobytem na sluníčku nebo potravinami bohatými právě na tento vitamín.

Náš tip: Doplňte vitamín D přirozenou cestou:

Vitamin D přispívá v těle k normálnímu využití vápníku a fosforu, udržení hladiny vápníku v krvi, stavu kostí, činnosti svalů, zubů a funkci imunitního systému. Abychom měli vitamínu D dostatečné množství, je dobré ho doplňovat i z potravin. Vejce mají v naší kuchyni široké uplatnění. Použijete-li vačíčka od Dr. Vejce, ta dodají čtyřikrát vyšší hodnoty vitamínu D než běžná vejce. K dosažení doporučené denní dávky „déčka“ vám stačí dva kusy. Zvýšené množství vitamínu D v těchto vejcích je dáno speciální skladbou krmení nosnic.
K dostání na Rohlik.cz, Košík.cz a v obchodech Kaufland a Billa
www.drvejce.cz