Jaký kojicí typ je vaše miminko?

Je jedno, zda je to malý flegmatik či malá piraňa, kromě základní charakteristiky se dozvíte, jak postupovat při kojení. Naše tipy vám pomohou lépe poznat své dítě a vedou k spokojenosti obou stran.

000009

Hektik

Jakmile se blíží kojení, zrychlí se mu dech a upadá do zvláštní nervozity. Chytne bradavku, ale zas ji pustí. Zkouší to znovu, pracuje s ní trochu jako šelma s kořistí. Jenže k nasycení obvykle hned tak nedojde.

Naše tipy na kojení: 

  • Pomáhá, pokud rozrušené dítě od bradavky odpojíme, pokusíme se ho zklidnit v náručí, a za chvilku ho zase přiložíme.
  • Volíme sevřenější pozice, v nichž dítě nemá tak velkou volnost pohybu, např. tzv. fotbalové držení, kdy nožky dítěte matka jemně svírá svým podpažím, a předloktím ho podpírá pod zádíčky.

Dychtivec

Příliš se s kojením nepárá. Energicky chňapne po bradavce, vytvoří perfektní vakuum, s velkým zaujetím a s maximální efektivitou koná vše, co je pro úspěšné nasycení u prsu potřeba. Za deset minut bývají oba prsy prázdné – hotovo – jdeme na šlofíčka. Na první pohled je to skvělé a nekomplikované. Občas ovšem bradavky nasazení a tempo malých úst také nemusejí vydržet. Kromě toho se dychtivci občas nalokají vzduchu a potřebují pořádně podržet, aby se mohli vyříhat. Jinak budou plakat a trpět kolikami.

Naše tipy na kojení: 

  • Jakmile zpozorujete, že má miminko hlad, kojení neodkládejte. (Chuť k jídlu dává dítě najevo celkovým neklidem, savými zvuky, olizováním prstíků a pěstí apod.)
  • Bradavky, zvláště mají-li sklon k zanícení, si po kojení potřete několika kapkami svého mléka a nechte zaschnout.
  • Ke kojení si pokud možno vybírejte pozice, u nichž je dítě ve vzpřímené poloze, aby mu mléko lépe teklo do žaludku.

Skeptik

Tváří v tvář prsům vypadá poněkud nedůvěřivě. To se projevuje i malou schopností získat z nich všechno mlíčko, které nabízejí. Jakmile ho ovšem začnete jakkoliv přesvědčovat nebo dokonce nutit ke kojení, jen ho rozzlobíte.

Naše tipy na kojení: 

  • Nedejte se odradit a rozhodně nespěchejte s přikrmováním umělou výživou.
  • Pokud se přikrmování nevyhnete, krmte dítě po lžičkách nebo pipetou, ne dudlíkem. (Lahvička by ho pravděpodobně velmi zmátla.)
  • Skeptici potřebují povzbudit. Hodně se s těmito dětmi mazlete. Kontakt kůže na kůži zvyšuje produkci oxytocinu, který dítěti ve schopnosti přijmout bradavku pomáhá a doslova působí divy.
  • Přikládejte miminko často, z počátku třeba i každou hodinu.

Požitkář

Každé kojení si umí prožít jako dokonalé menu o třech chodech. Vychutnává si předkrm, hlavní jídlo i dezert. Dělá si přestávky. Chvíli pije s velkým nasazením, pak zas jen ochutnává. Jasně dává najevo, že kojení pro ně není jen příjem potravy, ale také radost z jídla a chvíle intimity s maminkou. Najde si čas na hluboký pohled z očí do očí, hlazení mámina prsu ručičkou, šťastná polykání.

Naše tipy na kojení: 

  • Tohle dítě se chce kojit v klidu a od vás chce kromě mlíčka také čas a pozornost.
  • Rozhodně doporučujeme zaujetí pohodlné pozice v obklopení polštářky, abyste předcházela namoženým ramenům, šíji a zádům.
  • Berte celé jako kompliment. Vaše miminko je rádo s vámi a dává vám jasně najevo, jak je mu dobře.

Snílek

Vaše dítě je na první pohled mírumilovná bytost, zároveň ale také poněkud pomalá. Pije beze spěchu: jeden lok, přestávka, další lok. Mezi tím tu a tam ještě zívá, případně usne.

Naše tipy na kojení: 

  • Jakékoliv pokusy o urychlení celého procesu selhávají. Smiřte se s tím, že kojení u vás bude běh na dlouhou trať.
  • Ve dne se vyhýbejte horizontálním kojícím polohám, aby dítě nemělo tendenci k usínání.
  • V noci naopak zvažte, zda vaším řešením nebude společné spaní s miminkem – rodinná postel – abyste k němu nemusela vstávat, ale jen ho k sobě přivinula. Pro mnoho maminek je to nesrovnatelně vítanější řešení než probdělé noci strávené se studenýma nohama na pohovce v obýváku.