Myslíte, že máte dostatek vitamínu C?

Kromě podpory přirozené obranyschopnosti organizmu a snížení míry únavy a vyčerpání přispívá vitamín C například ke správné činnosti nervové soustavy a psychiky. Slouží také k normální tvorbě kolagenu nezbytného nejen pro mladistvý vzhled pokožky, ale i pro správnou funkci chrupavek, kostí či zubů.

Náš organizmus si některé vitamíny vytvořit neumí. Týká se to také vitamínu C, o jehož přísun se musíme postarat sami. Chcete-li ho co nejvíce získat z pestré a vyvážené stravy, vsaďte nejen na cenné přírodní zdroje, ale také na jejich šetrnou úpravu.
Ačkoliv si většina z nás v souvislosti s vitamínem C vybaví hlavně citrusy, ještě bohatším zdrojem jsou plody šípku a rakytníku řešetlákového, které na podzim dozrávají v našich zahrádkách i volné přírodě. Ze surovin běžně dostupných v obchodech sáhněte například po kiwi a jahodách. Pokud jde o zeleninu, známým zdrojem vitamínu C je červená paprika, kromě ní se hodí také květák, kapusta, brokolice nebo třeba petrželová nať.
Vitamín C je citlivý na teplotu. Ovoce i zeleninu je proto ideální jíst zasyrova. Pokud vyžaduje tepelnou úpravu, je mnohem lepší napařování nebo chvilkové spaření než dlouhé vaření.
Vyšší množství vitamínu C v potravinách zachováte, když je ochráníte přes světlem a nenecháte je zbytečně na vzduchu. Pomeranč tak loupejte těsně před tím, než ho budete jíst. Stejně tak zeleninu krájejte bezprostředně před konzumací. Chcete-li si céčko konzumovat v tekuté formě, je lepší vylisovat si čerstvou šťávu než kupovat balené džusy. Dobrou volbou je i popíjení vody, do níž vymačkáte čerstvý citron.

Náš tip: Liftea Liposomální vitamín C

Ať už chcete podpořit přirozenou imunitu nebo máte dojem, že se vám nedostává dostatek vitamínu C, s novinkou od české značky Liftea si ho můžete dopřát ve formě, která je pro tělo optimálně využitelná. Účinnou látku na cestě zažívacím traktem chrání takzvané liposomy, tedy drobné kapénky, které tvoří polopropustný obal. Vitamín C se díky nim postupně uvolňuje a vstřebává do krve tak, aby z něj měl organizmus co největší užitek.
Předností tekutého doplňku stravy Liftea Liposomální vitamín C je i vysoký obsah blahodárného céčka. V denní dávce jde o 1 000 mg. Jako bonus oceníte vitamín E, který přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem. I ten najdete ve složení nového přípravku, a to rovněž v liposomální podobě. Místo polykání tablet si přitom můžete dopřát jen trochu vody, v níž rozmícháte dvě kávové lžičky přípravku s příchutí jahod. Pozor: Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu!