Místo likérů dezinfekce

Známá valašská destilérka Fleret zabývající se výrobou vysoce kvalitních destilátů a likérů se sto sedmdesátiletou tradicí v dubnu začala vyrábět dezinfekční prostředek na bázi alkoholu.

Již na počátku celé pandemie bylo jasné, že velmi špatná situace panuje v segmentu dezinfekčních prostředků. Fleret disponuje některými základními složkami, které jsou nezbytné při jejich výrobě a stejně tak jsou zde k dispozici zařízení a technologie, které se dají pro jejich výrobu použít. Destilérka Fleret tak spustila před několika týdny celý proces vedoucí k získání veškerých povolení nutných k výrobě dezinfekčního prostředku na ruce a nyní navazuje celým procesem jejich výroby.
„Osobně si myslím, že místo alkoholu v této těžké době daleko více potřebují občané ČR právě dezinfekční prostředky. Proto se zde rozhodli, že veškerý velejemný líh, který měli na skladě, použijí místo na výrobu alkoholických nápojů právě na výrobu toho nejpotřebnějšího, tedy dezinfekčního prostředku na ruce. „Věříme, že ten může na rozdíl od alkoholu, zachránit někomu i život,“ upřesňuje Tomáš Novák, obchodní ředitel společnosti.
Téměř rekordně, ve čtyřech týdnech, destilérka Fleret zajistila vše nutné k povolení. Klíčová byla rychlá spolupráce s pracovníky čtyř ministerstev, celní správy, ale také interních zaměstnanců.
Samotný výrobek má obsah 500 ml, je ve skleněné láhvi s rozprašovačem pro snadnější a přesnější aplikaci. Destilérka maximálně využila vlastních skladových zásob materiálů (láhve, uzávěry, kartony) tak, aby rychle reagovali na situaci v České republice. A to i navzdory tržní situaci, kdy je velmi těžké některé vstupní suroviny pořídit a jejich současné stoupající cenové nabídce.
Dezinfekční prostředek je roztok s virucidními účinky na alkoholovém základu s přidaným podílem peroxidu, glycerolu a hruškového aroma. Celková kapacita je plánována na 50 000 kusů lahví. Celkem 7 000 ks daruje destilérka Fleret nejpotřebnějším, například městu Frenštát pod Radhoštěm, městu Příbram, hospici Most k Domovu, nemocnici v Žacléři atd. V době vydání této zprávy řeší společnost spolupráci s dalšími institucemi pro závozy darem.
Většinu společnost umístí na trhu zejména svým stálým obchodním partnerům a dlouhodobým odběratelům, jejichž zaměstnanci při své práci dezinfekční prostředky postrádají. Zisk z prodeje použije na udržení pracovních míst tak, aby destilérka nemusela zaměstnance posílat na úřady práce.
Tomáš Novák upřesňuje současnou ekonomickou situaci: „Momentálně se jako destilérka potýkáme s polovičním výpadkem výroby, protože přesně tento poměr odebíral segment gastro zařízení, který je momentálně z důvodu opatření rozhodnutí vlády uzavřen. V případě, že se nám opět podaří získat na trhu nedostatkové suroviny nutné k výrobě dalších šarží, jsme připraveni ve výrobě dezinfekce pokračovat.