Originální jogurtové vánoční cukroví

Linecké, vanilkové rohlíčky, vosí hnízda… To je česká vánoční klasika, která nikdy nezklame. Napadlo vás ale, že byste přidali do vánočního cukroví také jogurt? Vyzkoušejte, stojí to za to! Dva rychlé a jednoduché recepty pro vás nachystala česká mlékárna Hollandia ve spolupráci s juniorskou sekcí Asociace kuchařů a cukrářů ČR.

Jogurtové perníčky s čokoládovou polevou

Přísady: 175 g Selského bílého jogurtu Hollandia, 100 g cukru, 20 g žloutků, 60 g vajec, 15 g medu, 5 g perníkového koření, 20 g oleje, 5 g jedlé sody, 300 g hladké mouky

Postup: V misce si smícháme cukr a med, přidáme jogurt, koření a olej. Pořádně promícháme a postupně přidáváme i prosátou mouku s jedlou sodou. Z připravené směsi vypracujeme těsto. Připravíme si misku s vodou a plechy s pečícím papírem. Vždy si namočíme lžičku do vody a tou poté nabíráme kousky těsta. Vytváříme pak malé hromádky na plech. Pečeme při teplotě 170 °C asi 20 minut.

Čokoládová poleva
Přísady: 100 g kvalitní čokolády, 10 g kokosového oleje

Postup: Čokoládu s kokosovým olejem necháme rozpustit ve vodní lázni a důkladně smícháme. Hotové vychlazené perníčky namáčíme napůl do čokolády.

Perníčky můžeme ještě zdobit cukrovou polevou, kterou připravíme z 50 g moučkového cukru, 20 g bílků a 10 g citronové šťávy. Vše smícháme dohromady a vytvoříme hladkou polevu.

 

„Rychlocukroví“ – podávané teplé

Přísady: 300 g hladké mouky, 10 g cukru krystal, 6 g prášku do pečiva, 2 g jedlé sody, 75 g másla, 75 g Selského bílého jogurtu Hollandia, 30 g vajec, 10 g studené vody, špetka soli

Postup:
V míse smícháme mouku, cukr, prášek do pečiva, jedlou sodu a sůl. Nakrájíme máslo na malé kousky a smícháme se sypkou směsí. Vypracujeme do žmolkovité konzistence. V malé misce rozšleháme jogurt s vejcem a vodou. Vlijeme do sypké směsi a důkladně promícháme. Vyklopíme na vál posypaný moukou a hněteme, dokud se těsto dobře nespojí. Hotové těsto rozválíme válečkem na tloušťku asi 2,5 cm a vykrájíme kolečka vykrajovátkem. Další možností je rozkrájet těsto jednoduše na čtverečky. Zvolené tvary sušenek pokládáme na připravené plechy a potřeme rozšlehaným vajíčkem. Pečeme 12 až 15 minut při 200° C. Podáváme ještě teplé s medem nebo džemem.